Dni svätého Huberta 2015
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vo Svätom Antone sa chystá 25. ročník celoslovenských poľovníckych slávností.
Jubilejné Dni svätého Huberta budú 5. a 6. septembra 2015. Prvý ročník sa konal 14. a 15. septembra 1991. Dni sv. Huberta sa uskutočňujú pod záštitou ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Hlavnými organizátormi sú Slovenská poľovnícka komora, Slovenský poľovnícky zväz, firma Šomek a Múzeum vo Svätom Antone. K najvýznamnejším spoluorganizátorom patria Lesy SR, š.p. a Vojenské lesy a majetky SR, š.p.
Program
Na podujatí budú opäť odovzdané rezortné vyznamenania MPRV SR a Medaile sv. Huberta SPZ - vzácnym ľuďom, ktorí prispeli k úspešnému rozvoju nášho poľovníctva. Medzi osvedčené body programu osláv patria: Majstrovstvá Slovenska vo vábení jeleňov Halali, MS vo vábení srnčej, diviačej a dravej zveri Halali, ukážky sokoliarstva, poľovníckej kynológie, atraktívny rybolov, módna prehliadka poľovníckeho oblečenia, poľovnícky chodník, detská súťaž „Stopami zveri“, ukážky streľby z lukov, kuší a historických zbraní, špeciálna klubová výstava alpských jazvečíkovitých duričov, laserové strelnica, dychová hudba Sitňanka, súťaže Hájnikova žena – o najsympatickejšiu poľovníčku, Poľovníctvo vo fotografii – už jubilejný 20. ročník, Poľovnícky nôž 2015, Poľovnícky šperk 2015, Poľovnícky klobúk, Naj brada – o najdlhšiu a najkrajšiu bradu, Antonský diviak 2015 – v streľbe lukom na terč – už 10. ročník, divadelné predstavenie Paradajz Píkčr, vtipné súťaž „ 5F poľovníka“ a v hádzaní flinty do žita...
Do Siene úcty a slávy poľovníctva na Slovensku budú uvedené dve ďalšie významné osobnosti – prof. Ing. Josef Hromas, CSc. a Ing. Milan Ďurica. Vyvrcholením osláv bude nedeľná svätohubertovská omša so sprievodom s uloveným jeleňom a obetnými darmi. V nedeľu to budú aj vystúpenia hornového kvarteta LAUGARÍCIO, speváčky Barbory Šaling Legényovej, chrámového zboru zo Svätého Antona, členov Klubu trubačov SR a folklórneho súboru SITŇAN. Novinkami podujatia budú: pásmo poľovníckej kultúry - to najlepšie z doterajších ročníkov s názvom LOVEC – PRVÝ UMELEC, výstavy PALEOTROFEJE - výstava jaskynných premalieb pravekých lovcov z doby kamennej Róberta (Viktora) Němečka, nová časť poľovníckej expozície - POĽOVNÍCKA JEDÁLEŇ, výstavy - UNIKÁTNE TROFEJE TEKOVA A ŠTIAVNICKÝCH VRCHOV, výstava preparátorov zvierat všetkých kontinentov pri príležitosti 60. výročia ZOO Bojnice, vystúpenie súboru Oravskí pútnici, víťazné fotografie ČS súťaže „Zlatý jelen Slávy Štochla“, Sieň poľovníckych zástav, vystúpenie skupiny DRIŠĽAK a výstava fotografií členov Klubu liptovských fotografov divej prírody. HUBERTOVSKÁ KVAPKA KRVI už tradične patrí medzi sprievodné podujatia osláv. Počas piatich ročníkov sa zúčastnilo na odbere už 176 darcov.
mč