Dlhotrvajúcim suchom trpí najviac buk lesný: Zasiahnutá najmä oblasť Považského Inovca a Vtáčnika
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pretrvávajúci nedostatok atmosférických zrážok v kombinácii s mimoriadne až extrémne vysokými hodnotami teploty vzduchu si v tomto roku začínajú vyberať svoju daň v podobe zhoršujúceho sa stavu vegetácie lesných porastov v niektorých južne situovaných pohoriach na Slovensku. Výrazné negatívne dopady na ostatné dreviny síce zatiaľ neboli pozorované, no v prípade, že nepriaznivé poveternostné podmienky (sucho a vysoké teploty vzduchu) budú aj naďalej pretrvávať v priebehu tohtoročného leta, predpokladáme, že symptómy väčšieho stresu sa začnú prejavovať už v najbližších týždňoch aj v prípade iných druhov lesných drevín. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom píše na svojej internetovej stránke.
„Na základe týždenných správ v rámci monitoringu sucha, ktoré zasielajú naši reportéri, pozorujeme v posledných týždňoch vo viacerých regiónoch Slovenska pomerne výrazné dopady sucha na lesných porastoch, predovšetkým buka lesného.
Vplyvom výrazného deficitu pôdnej vlhkosti a vysokých teplôt vzduchu sme zaznamenali letné žltnutie listov, a to najmä v prípade starších porastoch buka lesného. Zasiahnutá je najmä oblasť Považského Inovca a Vtáčnika. Sčasti má na žltnutie a opad listov vplyv aj bohatá semenná úroda, ktorú sme zaznamenali v tomto roku. Zamestnanci Národného lesníckeho centra - Lesníckej ochranárskej služby pozorovali podobný prejav sucha na lesných porastoch v pohorí Vtáčnik.
Výrazné negatívne dopady na ostatné dreviny síce zatiaľ neboli pozorované, no v prípade, že nepriaznivé poveternostné podmienky (sucho a vysoké teploty vzduchu) budú aj naďalej pretrvávať v priebehu leta, predpokladáme, že symptómy väčšieho stresu sa začnú prejavovať už v najbližších týždňoch aj v prípade iných druhov lesných drevín,“ uvádza SHMÚ.
Výrazne znížená kondícia vegetácie (najmäv dôsledku sucha) je dlhodobejšie pozorované takmer na celom území Slovenska a Maďarska, významná je však aj v Nemecku a Rumunsku. Na území Slovenska je najhoršia kondícia vegetácie na úrovni 65 až 75 % normálneho stavu, a to práve na západnom Slovensku a v juhozápadnej časti stredného Slovenska.
Lesmedium.sk dodáva, že hnednutie listov buka v dôsledku dlhotrvajúceho sucha bolo pozorované lesníkmi aj v okolí Košíc a v Slánskych vrchoch.