Divočina ľudia
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ochranári zo zoskupenia VLK by chceli mať na severovýchode Slovenska prírodnú divočinu, ľudia sa však búria.
Do lesa by potom vraj nesmeli ani len na huby a podľa tamojších starostov by to tiež zlikvidovalo najväčšieho zamestnávateľa v regióne.
Pavel Bindzár, vlastník pozemkov v Poloninách:
"Chcú 75% národného parku Poloniny bezzásahového. Však keď bude 75% vyhlásené, v lese nemôžu hospodáriť, poľovníci nemôžu poľovať. Nič. Život sa zastaví. Koľko je tam ľudí zamestnaných, to všetko príde o robotu."
Väčšina miestnych totiž pracuje vo firme zameranej na obhospodarovanie pôdy a lesného fondu. Ak by však dve tretiny polonín, teda asi dvadsaťtisíc hektárov mali patriť do piateho stupňa ochrany, práce v lese by bolo podstatne menej.
Nadežda Sirková, starostka obce Ubľa:
"Zvýši sa nezamestnanosť na 100%. Z čoho budú tí ľudia v tých regiónoch žiť? Veď už teraz sú tu ťažké podmienky. Niet práce, treba ďaleko chodiť za prácou. A potom čo? Je to obrovská neistota."
Ladislav Ladomirjak, starosta obce Zboj:
"Ľudia prídu o prácu, drevo. Ako budeme kúriť? Dá sa ísť na hríby, hej? Ale s pokutou."
Lesoochranári zo zoskupenia VLK sú presvedčení, že týmto projektom v regióne vytvoria alternatívny zdroj ekonomiky, aby sa na divočinu na východe chodili pozerať turisti z celej Európy.
Viliam Bartus, VLK Východné Karpaty:
"Ten produkt, ktorý im ponúkneme bude divoká príroda, ktorá v súčasnosti zaberá 7% národného parku a medzinárodné štandardy IUCN hovoria o 75%."
Ľuďom by sa tak podľa vlkárov naskytli nové pracovné príležitosti v oblasti turizmu. Ideálne by bolo, aby napríklad vo svojich chalupách poskytovali ubytovanie.
Nadežda Sirková, starostka obce Ubľa:
"Tá staršia generácia, nepustí do domu niekoho cudzieho. Budú sa obávať."
Viliam Bartus, VLK Východné Karpaty:
"Školy v prírode, penzióny, sprievodcovské služby a skrátka. Toto musí niekto poskytovať."
Ladislav Ladomirjak, starosta obce Zboj:
"Myslím, že tam majú vyškoliť desať pracovníkov, ktorí budú sprevádzať turistov. Ale my týmto projektom stratíme tristo miest. A ako to nahradíme? Tých desať nám to nenahradí."
Starostovia zhodne tvrdia, že ak by aj prilákali viac turistov, hladovú dolinu to z biedy nevytrhne.
Ladislav Ladomirjak, starosta obce Zboj:
"Oni idú s batôžtekom, kúpia si konzervu, chlebík a to je všetko. Prejdú sa, vrátia sa a idú preč. Z toho akože má celé dolina vyžiť? To sa nedá."
Ochranári na projekte priebežne pracujú. Starostovia a miestni však nič nenechávajú na náhodu. O stanovisko chcú požiadať príslušné ministerstvá. Chcú zistiť, aké sociálno-ekonomické dôsledky bude mať projekt na celú dolinu.
Ladislav Ladomirjak, starosta obce Zboj:
"Ľudí musíme brániť. Žili tu od nepamäti a verím, že budú žiť ďalej. A nedovolíme, aby takýmto spôsobom sme vysídľovali určité oblasti."
(Zdroj: JOJ, 9.9.2013)