Diskusia: Súčasný systém verejného obstarávania lesníckej prevádzke nevyhovuje a lesu neprospieva
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pred časom sme publikovali na stránke Lesmedium.sk názor predsedu Slovenskej lesníckej komory Ing. Milana Dolňana na systém verejného obstarávania v lesníctve: „Konštatujeme, že vo verejných obstarávaniach dodávateľov služieb v pestovnej a ťažbovej činnosti sa zhoršila kvalita prác, výsledkom je nepružnosť celého procesu a následkom toho sa lesníci dostávajú do zlého svetla vo vnímaní širokej verejnosti. Odborníci, ktorí vidia, ako to v lesníckej prevádzke funguje sa zhodujú, že takto nastavený systém verejného obstarávania je najväčším negatívom súčasného lesníctva,“ povedal nám okrem iného Ing. Dolňan.
Do diskusie na túto dôležitú tému prispel aj lesník Jozef Oceľ, ktorý v súčasnosti vypomáha na Lesnom obvode Zúbra, patriaci pod Lesnú správu Beňuš na rovnomennom odštepnom závode š. p. LESY SR. Uverejňujeme časť rozhovoru s odpoveďami, ktoré sa týkajú tejto problematiky. Celé interview zverejníme v časopise LES & Letokruhy. Budeme radi, ak sa aj ďalší lesníci podelia s našimi čitateľmi o svoje skúsenosti z implementácie systému verejného obstarávania.
„Veľkým problémom je verejné obstarávanie. Častokrát nereflektuje to, čo v prevádzke potrebujeme. Cena, ktorá sa vysúťaží, býva nízka. Čiže aplikovať celý komplex lesníckych činností, od výchovy až po obnovu porastov, je veľmi zložité. Súťaží sa totiž koeficient na ťažbu náhodnú, obnovnú a výchovnú úmyselnú. Ak dodávateľ vysúťaží určitý celok, stáva sa, že práce musí realizovať cez subdodávky. Iste, musí splniť kritériá súťaže, ibaže mu stačí, ak ich vykryje kapacitami cez subdodávky.
Potom sa stáva, že čas, ktorý by sme potrebovali v lesníckej prevádzke na pružnejšie reagovanie na vývoj v lese, strácame tým, že trvá dlhšie, kým sa v tomto systéme dostanú pracovné skupiny reálne do porastov. Potrebujeme včas spracovať kalamitu a my častokrát iba čakáme, pretože administratívny proces vyhodnotenia verejného obstarávania je dlhý a komplikovaný. Lesu to rozhodne neprospieva.“
Pomohla by legislatívna zmena, zohľadňujúca špecifické podmienky lesného hospodárstva v zákone o verejnom obstarávaní?
„Určite. Z titulu náhodných ťažieb musíme mať možnosť postupovať priamym zadaním. Dodávatelia prác majú rámcové zmluvy, takže ich vieme presunúť na ten celok alebo obvod, kam je to potrebné, aby vypomohli dodávateľom prác, ktorí nestíhajú kalamitu včas spracovať. Išlo by o výpomoc na 2 – 3 mesiace, nie o dlhodobý stav. Ak včas vytiahneme kalamitné stromy, zachránime stromy zdravé, to je najpodstatnejšie. Znehodnotením ďalších zdravých stromov v dôsledku toho, že nemôžeme včas spracovať napadnuté stromy, vznikajú škody ekonomického a ekologického rozsahu. Takže ak si to spočítame, tak nám vyjde, že na verejnom obstarávaní sme nič neušetrili.“
Jozef Marko