Desiaty národný park na Slovensku? Veľavravné porovnanie s Nemeckom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V médiách bola nedávno publikovaná informácia o tom, že Mesto Bratislava iniciuje vytvorenie národného parku v Malých Karpatoch. Momentálne spracúva podklady na začatie odbornej diskusie. Samospráva má už pripravený pracovný návrh priestorového vymedzenia národného parku, ktorý by zahŕňal najhodnotnejšie lokality v rámci existujúcej Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty. Má ísť o prvý ideový zámer, o ktorom je podľa zástupcov bratislavskej samosprávy nutné ešte veľa diskutovať a zvažovať možné prínosy a riziká. Národný park Malé Karpaty by bol v prípade jeho vyhlásenia už desiatym národným parkom na Slovensku. Ak porovnáme napríklad slovenské a nemecké suchozemské národné parky, dopracujeme sa k zaujímavým výsledkom, ktoré hovoria samé za seba a o mnohom vypovedajú. Porovnanie spracoval Ing. Ľuboslav Mika z odboru životného prostredia na generálnom riaditeľstve š. p. LESY SR.
Deväť národných parkov na Slovensku má bez ochranného pásma výmeru 317 540 ha, čo je takmer dvojnásobok výmery národných parkov v Nemecku, v krajine s vyspelým lesníctvom a ochranou prírody. Ak mechanicky prepočítame veľkosť národných parkov v Nemecku s výmerou 191 571 ha (výmera krajiny 357 376 km2) k výmere Slovenska (49 035 km2), dostaneme výmeru národných parkov na Slovensku 26 286 ha. Znamená to, že ak by sme vyhlasovali v súčasnosti národné parky podľa modelu Nemecka, bez zohľadnenia iných kritérií, tak by sme mali mať na Slovensku národné parky s celkovou výmerou iba 26 286 ha. Nie, ako je tomu v súčasnosti, kedy majú naše národné parky výmeru 317 540 ha... Pritom rozloha Nemecka je v porovnaní so Slovenskom viac ako sedemnásobne väčšia. Počet obyvateľov Nemecka je niečo vyše pätnásťnásobný. Na Slovensku ale máme výmeru národných parkov v porovnaní s Nemeckom takmer dvanásťnásobne väčšiu!
Rozdiel medzi Slovenskom a Nemeckom je podľa odborníkov v tom, že v Nemecku na rozdiel od Slovenska dokázali vybudovať komplexný systém starostlivosti o chránené územia, aby neohrozovali ostatné lesy, využívané na hospodárske funkcie a ďalšie ekosystémové funkcie. Pre úplnosť treba dodať, že v Nemecku sa nachádza aj 98 prírodných parkov (takmer 25 % rozlohy), ktorých hlavnou úlohou je zachovať harmonickú interakciu prírody a kultúry prostredníctvom ochrany krajiny a pokračovania tradičného využívania územia, spôsobov budovania, sociálnych a kultúrnych prejavov. Tento model by podľa názoru niektorých odborníkov mohol byť cestou aj pre Slovensko - urbanizovanú krajinu s vysokou prírodoochrannou hodnotou a tradičnou starostlivosťou o ňu s preukázateľne dobrými výsledkami.
Jozef Marko