Denník N: Lesníci chceli na zadržiavanie vody v lese 150 miliónov eur, dostali iba 7 miliónov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ročne odtečie zo slovenských lesov tretina Liptovskej Mary. Lesníci chceli na zadržanie vody v lese 150 miliónov eur, dostali sedem. Téme sa v článku s týmto titulkom venuje Denník N.
„Tohtoročné leto sa vyznačuje veľmi teplým a suchým počasím. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) už koncom júla upozornil, že nedostatok zrážok v kombinácii s mimoriadne až extrémne vysokými teplotami vzduchu sa prejavuje aj zhoršujúcim sa stavom lesov. Ide najmä o južne situované pohoria. Zhnednuté časti kopcov vidno v Štiavnických vrchoch, vo Vtáčniku, v Považskom Inovci či Kremnických vrchoch.
Vysoké teploty a absencia zrážok však nie sú jediným dôvodom, prečo v lesnej pôjde nie je dosť vody. Na Slovensku je veľká sieť lesných ciest, ktoré fungujú ako odvodňovacie kanály. Zatiaľ čo v lesoch voda chýba, v obciach pod horami spôsobuje bleskové povodne,“ píše Denník N.
A ďalej cituje lesníka Michala Tomčíka, ktorý hovorí, že do údržby lesných ciest sa dlhodobo poriadne neinvestovalo, peniaze chýbajú súkromným vlastníkom aj štátnym lesom. „Z plánu obnovy sme žiadali 150 miliónov eur na vodozádržné opatrenia, najmä v súvislosti s lesnými cestami. Nedostali sme nič,” hovorí Michal Tomčík, ktorý v tom čase pracoval ako generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva na ministerstve pôdohospodárstva. V súčasnosti je vedúcim lesníkom na Správe Národného parku Slovenský raj.
Väčšina ciest sa vybudovala pred niekoľkými desaťročiami. Za socializmu sa do lesov investovalo najviac, vtedy sa stavalo, sprístupňovalo. Oficiálny údaj v Zelenej správe ministerstva pôdohospodárstva hovorí, že na Slovensku máme asi 40-tisíc kilometrov lesných ciest, čo je v prepočte asi 19 metrov na 1 hektár lesa. Niektoré zdroje, ktoré zarátavajú nielen oficiálne lesné cesty, ale aj úzke cestičky pre lesné traktory, uvádzajú, že ich máme až 70-tisíc kilometrov.
Dôležitá je však nielen ich hustota, ale kvalita, sklon a hlavne riziko erózie a miera odtoku vody po ich povrchu. Paradoxne napríklad také vzorové výberkové lesy vo Švajčiarsku majú až 140 metrov ciest na jeden hektár lesa, čo je neuveriteľne veľa, no verte, že voda z nich neodteká preč, ale takmer okamžite tečie do lesa, kde vsakuje do pôdy a lesy sú tam aj pri takej extrémnej hustote neuveriteľne vitálne, konštatuje v článku Denník N.
Link na celý článok: