Ďalší druh lykožrúta napáda slovenské lesy, tentokrát bučiny
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Štátni lesníci z Uliča spozorovali výskyt nového škodcu v bučinách – lykožrúta bukového (Taphrorychus bicolor). Zatiaľ zistili, že porasty poškodzuje plošne a nachádza sa v rubných aj predrubných porastoch. Menší brat už notoricky známeho lykožrúta smrekového si svoje obete nevyberá – napáda spodné, stredné aj vrchné časti stromov rôznej hrúbky a veku. Dokonca sa opakovanie vracia do napadnutého dreva.
Na terénnej pochôdzke s riaditeľom štátneho podniku Lesopoľnohospodársky majetok Ulič Ing. Petrom Šiškom a riaditeľom Správy lesov v Uliči Ing. Ivanom Šoltýsom som mal možnosť tento týždeň vidieť drobné závrty tohto malinkého chrobáčika na buku, ich zaliatie silnými jedincami buka, ktoré sa ešte dokážu brániť, ale aj rozsiahlo napadnuté a odumierajúce buky v porastoch v doline Zbojského potoka, ktoré „dorážajú“ drevokazné huby.
Vzniknutý problém už konzultovali miestni lesníci s odborníkmi z Lesníckej ochranárskej služby Národného lesníckeho centra a spoločne zistili, že rozsah poškodenia okrajov porastov predstavuje až 40 percent. Viac sa tejto téme budeme venovať v májovom vydaní časopisu LES & Letokruhy.
Jozef Marko