Čudný obchod s drevom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Trend uverejnil článom o údajnom úplatkárstve v obchode s drevom zo štátnych lesov a tiež rozhovor s právnikom a poslancom za Smer-SD Jánom Podmanickým, ktorý v parlamente šéfuje výboru pre sociálne veci a pustil sa do boja za dostatok dreva pre slovenské spracovateľské firmy.
Prečo ste koncom vlaňajška začali sprostredkúvať stretnutia medzi kysuckými piliarmi a vedením Lesov SR?
Som aj starostom kysuckej obce Stará Bystrica a začali sa na mňa obracať spracovatelia dreva z regiónu s tým, že nemajú dosť guľatiny po krátení dodávok od štátnych Lesov SR a musia rozmýšľať nad prepúšťaním. To je veľmi zlé. Preto som vytvoril priestor, na ktorom môžu obe strany diskutovať, a pozval som na tieto rokovania aj ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka.
Veríte vedeniu Lesov SR, že problém nedostatku dreva pre píly je výsledkom zníženia ťažieb po spracovaní kalamít?
Videl som čísla o prerozdeľovaní piliarskeho dreva zo štátnych lesov a je to určite nespravodlivé. Rovnako nemôžeme byť spokojní ani s tým, ako sa využíva drevo zo súkromných lesov. V spracovaní dreva by sa tu mohlo zamestnať množstvo ľudí, no namiesto toho sa uprednostňujú priekupníci, ktorí drevo vyvážajú do cudziny. A keď ho aj posunú domácim spracovateľom, tak už za vyššie ceny, ako by ho tí mohli mať priamo od lesníkov. Treba to otočiť v prospech spracovateľov.
Ste zaangažovaný v spracovaní dreva?
Nie. Od biznisu si držím odstup. Reagujem len na to, čo trápi zamestnávateľov v regióne. Ide mi o zachovanie práce pre ľudí na pílach. S týmto problémom som sa nestretol po prvý raz. Pred vyše štyrmi rokmi ma oslovil manažment kysuckej píly švédskej nábytkárskej firmy Swedwood sídliacej v Krásne nad Kysucou, či by som im vedel pomôcť s rozšírením výroby. Od štátu nechceli žiadne peňažné stimuly. Išlo im len o to, aby im Lesy SR garantovali dostatočné dodávky dreva. Angažoval som sa spolu s ďalšími ľuďmi z regiónu, aby im vyhoveli v záujme nových pracovných miest. No napokon to dopadlo tak, že pílu Švédi úplne zavreli.
Ako je to možné, že ste vtedy ako poslanec NR SR neuspeli s rozumným projektom v štátnej firme? Veď aj váš Smer-SD bol vtedy vo vláde.
Veľakrát sa stretávam s tým, že neviem presadiť veci, aj keď sú jednoznačne správne a rozumné. Asi sme boli vtedy v štátnych lesoch malí páni. Podnik v tom období nespravovala naša strana, ale vtedajší koaličný partner – HZDS.
Ale ani teraz sa vám nedarí presadzovať vaše pohľady na biznis s drevom. Lesy SR v tomto roku spracovateľom dodávky krátili, zatiaľ čo priekupníci dostali viac.
Som presvedčený o tom, že minister Jahnátek má rovnaký záujem ako ja. Teda aby sa podporovali spracovatelia dreva, a nie priekupníci. A podľa môjho vnímania to takto chápe aj generálny riaditeľ Lesov SR Ctibor Határ. Mám však indície, že nižší manažment mu posúva nepresné informácie a výsledkom je aj neúmerné uprednostňovanie priekupníkov. Proste tu fungujú dávno vychodené chodníčky do niektorých kancelárií Lesov SR, ale verím, že sa to zmení. Aj kontroverzná zmluva na veľké dodávky dreva pre iba prevažne obchodnú firmu Wood Working by si podľa mňa nemusela len tak pokojne žiť svojím životom. Osobne som ju síce nevidel, ale existujú aj také spôsoby zániku zmluvy, že súd ju zruší, ak odporuje dobrým mravom. O to by sa Lesy SR mohli pokúsiť.
Viete o tom, že medzi najväčších obchodníkov s drevom patrí košická firma Taper, ktorej spoluvlastníkom je váš stranícky kolega a dnes minister životného prostredia Peter Žiga?
Nemám takéto informácie. Ale predpokladám, že sa k tomu pán minister pre TREND vyjadrí.
Môže nastať v Smere vnútorný boj o podobu biznisu s drevom?
V našej strane nie je žiadny boj. Fakt je, že minister Jahnátek sa snaží veci v tomto sektore zmeniť. Aktuálne nastavený obchod s drevom je obrovský stroj, ktorý sa valí svojimi zažitými chodníčkami a teraz ho treba zastaviť a pootočiť. To sa nedá docieliť okamžite, ale verím, že postupne to celé bude spravodlivejšie.
-krátené-
(Zdroj: Trend, 21.2.2013)