Čo so Smrekovicou?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pokračujú práce v navrhovanej prírodnej rezervácii Smrekovica v Národnom parku Veľká Fatra. Ochranári tvrdia, že štátnym lesom to umožnili práve úrady, ktoré ažbu minulý rok v septembri zakázali.
„ažba sa znova rozbehla pred pár dňami. Na príčine sú hrubé pochybenia úradov životného prostredia. Momentálne štátne lesy sahujú drevo, ktoré tam zostalo leža po vlaňajšom výrube. Keďže predbežné opatrenie o zastavení ažby bolo zrušené, nedá sa úplne vylúči, že štátne lesy budú pokračova aj v rúbaní,“ hovorí lesník a ekológ Róbert Oružinský. V Smrekovici sa nové stromy nerúbu, tvrdí generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny ministerstva životného prostredia Rastislav Rybanič: "Mám informácie, že tam sahujú drevo, ktoré porúbali ešte minulý rok. Je to technologicky súčas ažby, ale nenazval by som to ažbou. Nerúbu sa nové stromy."
Lesy SR potvrdili, že v týchto dňoch pokračujú „v odstraňovaní kalamitného dreva napadnutého lykožrútom“. Argumentujú práve zrušeným predbežným opatrením. „V súčasnosti v tejto lokalite neplatia pre obhospodarovanie lesa nijaké obmedzenia z titulu zákona o ochrane prírody a krajiny ani z rozhodnutí orgánov štátnej správy. Naopak, sme povinní podľa zákona zamedzi šíreniu kalamity, inak by sme mohli dosta pokutu,“ uviedol hovorca Vlastimil Rezek. Práce by sa mali skonči do konca marca.
Predbežné opatrenie, ktoré vydal Obvodný úrad životného prostredia v Ružomberku, zrušil žilinský krajský úrad životného prostredia z procesných dôvodov. „Obvodný úrad mal v tejto veci kona ďalej a znova nariadi predbežné opatrenie. Kde sa stala chyba, je otázka na nich. Faktom je, že nové rozhodnutie vydané nebolo. Z ochranárskeho pohľadu by sa tam aži rozhodne nemalo, no z hľadiska zákonnosti zo strany Lesov SR zákon porušený nebol,“ povedal vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie Krajského úradu životného prostredia v Žiline Štefan Geisbacher.
Smrekovica sa vlani dostala do povedomia ako navrhovaná prírodná rezervácia, ktorá mala chráni zvyšky vzácneho pralesa. Minister Zsolt Simon, pod ktorého vtedy patril aj rezort životného prostredia, konanie o jej vyhlásení zastavil vydaním pokynu na zastavenie vyhlasovania nových chránených území. Podľa ochranárskych aktivistov tak umožnil aži v lokalite, kde by to inak možné nebolo.
(Zdroj: Pravda, 29.3., 30.3. 2011)