Čo pomôže vidieku?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tibor Lebocký, prezident Slovenskej poľovníckej komory a novozvolený poslanec Národnej ray SR hovorí v Roľníckych novinách aj o tom, aké opatrenia by podľa neho mali by aplikované do praxe, aby došlo k rozvoju vidieka z dlhodobého ako aj strednodobého hľadiska.
„Slovensko je vidieckou krajinou, preto bez podpory poľnohospodárstva, lesníctva a všetkých činností súvisiacich s manažmentom urbanizovanej krajiny tretieho tisícročia, sa samotný rozvoj vidieka ani zlepšovanie životných podmienok vidieckeho obyvateľstva v reálnom čase nikdy nedosiahne. Preto považujem za nevyhnutné zdôrazni strategickú prioritu tohto odvetvia a upozorni na nevyhnutnos riadi všetky rozhodujúce aktivity v krajine koordinovane, samozrejme pri rešpektovaní zásad vyváženého presadzovania ekonomických, ekologických a sociálnych kritérií trvalo udržateľného rozvoja vidieka. Pre realizáciu stredno a dlhodobých stratégií je v prvom rade nevyhnutné zosúladi národnú legislatívu ochrany prírody a životného prostredia s legislatívou upravujúcou ostatné činnosti v krajine – lesné hospodárstvo, poľovníctvo, vidiecky turizmus a pod. Budúcnos vidieka je v rozvoji hospodárstva založeného na biologických základoch, ktorej hlavným cieľom je vyvážená logistika správy obnoviteľných zdrojov energií z lesnej biomasy a poľnohospodárskych surovín tak, aby nedošlo k ohrozeniu domácej potravinovej bezpečnosti, aby sa zvýšila efektívnos spracovania a využitia domácich obnoviteľných zdrojov surovín domácimi spracovateľmi, napr.revitalizáciou drevospracujúceho priemyslu zameraného na spracovanie drevín s dominantným zastúpením v slovenských lesoch (buk), aby sa všetky aktivity posudzovali aj z aspektu nevyhnutnosti znižovania environmentálnych záaží. Považujem za nekoncepčné, keď napríklad podľa údajov Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy sa eviduje na Slovensku 696 - tis. ha tzv. sekundárneho pôdneho fondu, t.j. pôd menej a málo produktívnych, ktoré je možné využi na iné ako poľnohospodárske účely a pritom sa budujú fotovoltarické články na kvalitnej ornej pôde, alebo ak sa z dôvodu previsu dopytu nad ponukou cena energetického dreva zhoduje s cenou surového dreva určeného na priemyselné spracovanie a pritom sa nerieši sprístupnenie zásob drevnej hmoty z takmer 370 - tisíc ha ostatnej poľnohospodárskej pôdy, ktorá desaročia zarastá lesnými drevinami.“
* Ste členom aj medzinárodnej lesníckej organizácie. Aký potenciál zlepšenia hospodárskeho výsledku krajiny ponúkajú lesy v iných krajinách a ktoré z nich by sa dali aplikova na slovenské pomery?
„Je veľkým nešastím a prežitou ekonomickou dogmou, keď sa úroveň lesného hospodárstva posudzuje výlučne prostredníctvom ukazovateľa podielu tohto odvetvia na hrubom domácom produkte. Zaradenie lesného hospodárstva medzi podnikateľské odvetvia, ktoré sú posudzované výlučne cez zisk z produkcie dreva je diskriminujúce a z dlhodobého hľadiska zvádzajúce k nesystematickým opatreniam potláčajúcim hlavný význam a hodnotu zodpovedne obhospodarovaných lesov. Na prahu druhej dekády 21. storočia by sme si mali uvedomi, že lesy ponúkajú v podobe verejnoprospešných funkcií, najmä vodoochrannej, pôdoochrannej, ochrany ovzdušia, rekreačnej, hodnotovo síce veľmi ažko vyčísliteľné, ale pritom pre existenciu každej krajiny na svete nepostrádateľné environmentálne služby ekonomicky činnému obyvateľstvu. Preto som presvedčený, že jediná cesta k objektivizácii skutočného vkladu lesníkov do života celej spoločnosti je zmena ekonomického myslenia v tom zmysle, aby sa ekonomika hospodárskych činností vykonávaných v lese nemýlila s ekonomikou lesného hospodárstva a aby sa environmentálne výnosy stali súčasou spoločnosou akceptovaného súhrnného lesníckeho ekonomického účtu.“
* Aké kroky podnikne SPK na zvýšenie kreditu slovenských poľovníkov v očiach verejnosti, ktorí naštrbili neprimerané útoky zo strany rôznych aktivistov?
„Slovenská poľovnícka komora združuje takmer 57-tisíc držiteľov poľovných lístkov na Slovensku. Je prirodzené, že v tak veľkej, odborne a ľudsky rozrôznenej komunite sa pri výkone praxe obhospodarovania poľovných revírov vyskytnú aj prípady zlyhania jednotlivcov. S tým sa ale stretávame takmer vo všetkých oblastiach spoločenského života a nielen u poľovníkov. Pre upevnenie odolnostného potenciálu slovenských poľovníkov voči laickej verejnosti je v prvom rade dôležité kultivované vystupovanie a osobná disciplína, aktívna a konštruktívna komunikácia, ale aj schopnos a odhodlanie aktívne sa bráni a svoju obranu zrozumiteľne argumentova. Účelová medializácia niekoľkých udalostí nedávnej minulosti, ktorej cieľom bola diskreditácia celej poľovníckej komunity na základe mediálnej glorifikácie zlyhania jednotlivcov nás prinútil vytvori projekt jednotnej komunikačnej stratégie slovenskej poľovníckej samosprávy. Jej cieľom je poukáza na príčiny, nie len na dôsledky sporných stretov záujmov. Túlavý pes či mačka v revíri je v absolútnej väčšine prípadov dôsledkom zlyhania ľudského faktora dávno predtým, ako sa stane škodlivým precedensom v podobe neprirodzeného a nekontrolovaného jedinca vo voľnej prírode. Preto sa budeme musie bráni aj tým, že budeme priebežne archivova a zverejňova prípady nezodpovedného konania tých, ktorí možno len pred týždňom vyhodili z auta svojho štvornohého zverenca len preto, že z darovaného šteniatka vyrástol pes s prirodzenými biologickými nárokmi a zrazu zistili, že už nemajú dos času sa mu venova. Budeme musie oveľa razantnejšie pripomína príležitostným chovateľom ich povinnosti a upozorňova na prípady zlyhávania tých, ktorí zakrývajú svoju povrchnos poukazovaním na tých, ktorí žijú a konajú v súlade s pravidlami, platnou legislatívou a elementárnou etikou. Aktivisti by sa mali zamera na analýzu príčin a hľadanie riešení neustále rastúceho počtu psov a mačiek v útulkoch a nehľada úhlavného nepriateľa tam, kde tento neexistuje.“
(Zdroj: Roľnícke noviny, 28.3.2012)