Čo odhalili prieskumy postojov k certifikácii
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Riešiteľský tím z Katedry marketingu, obchodu a svetového lesníctva na Drevárskej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene zrealizoval a vyhodnotil dva zaujímavé prieskumy. Cieľom prvého prieskumu certifikácie spotrebiteľského reťazca CoC bolo zistiť, ako PEFC a FSC certifikované obchodné a spracovateľské spoločnosti chápu koncepciu a úlohy certifikácie lesov a spotrebiteľského reťazca, aké sú ich očakávania, úroveň problémov, súvisiacich so zavedením certifikácie a hodnotenie nákladov, spojených s nákupom a predajom certifikovaných surovín a výrobkov z dreva. Zo Slovenska a Česka sa zo 487 držiteľov certifikátu CoC zapojilo do prieskumu 131 (27%). Kompletné výsledky prieskumu boli publikované v časopisoch European Journal of Wood and Wood Products a Sustainability.
Prieskum okrem iného ukázal, že až 49% respondentov platí za certifikované vstupy cenovú prirážku, z toho približne polovica do výšky 5% a ďalšia tretina spoločností do výšky 10%. Bolo preukázané, že FSC a dvojito certifikované spoločnosti platia vyššie ceny za svoje certifikované vstupy, ako spoločnosti certifikované schémou PEFC. Štúdia takisto odhalila, že drevospracujúce podniky platia mierne vyššie ceny za certifikované produkty ako obchodníci. Na druhej strane však respondenti nereferovali žiadne, prípadne iba minimálne cenové prémie za predaj svojich certifikovaných výrobkov v porovnaní s necertifikovanými alternatívami...
Cieľom druhého prieskumu postojov vlastníkov a obhospodarovateľov lesov k certifikácií trvalo udržateľného obhospodarovania lesov bolo zistiť, ako vlastníci a obhospodarovatelia lesov na Slovenku vnímajú koncept certifikácie lesov a rozumejú jej významu, aké sú dôvody ich zapojenia sa do procesu certifikácie, výhody a problémy, vyplývajúce z certifikácie, vrátane vnímania nákladov, spojených s certifikáciou lesov.
Zo 400 oslovených majiteľov a obhospodarovateľov lesov na Slovensku sa do prieskumu zapojilo 241 respondentov, teda 60%. Až 69% vlastníkov a obhospodarovateľov, ktorí sa zúčastnili prieskumu, boli držiteľmi certifikátu trvalo udržateľného obhospodarovania lesov. Z nich 92% bolo certifikovaných v systéme PEFC, 4% v systéme FSC a 4% boli držiteľmi oboch certifikátov. 38% respondentov predstavovali zástupcovia spoločenstevných lesov, 24% štátnych lesov a po 18% zástupcovia obecných lesov a súkromní vlastníci.
Prieskum okrem iného ukázal, že certifikovaní vlastníci a obhospodarovatelia lesov podstatne lepšie rozumejú konceptu trvalo udržateľného obhospodarovania lesov v porovnaní s necertifikovanými subjektami. Zároveň PEFC certifikovaní obhospodarovatelia lepšie rozumejú cieľom PEFC certifikácie ako FSC certifikovaní obhospodarovatelia cieľom FSC certifikácie lesov.
Prieskum taktiež odhalil, že držitelia certifikátov na rozdiel od necertifikovaných vlastníkov a obhospodarovateľov sa predovšetkým domnievajú, že certifikácia predstavuje záväzok k environmentálnej zodpovednosti, zlepšuje ich vonkajší imidž, podporuje udržateľné využívanie lesných zdrojov a zlepšuje postupy obhospodarovania lesov.
Kompletné výsledky prieskumu boli publikované v minulom roku v medzinárodnom vedeckom časopise Sustainability.
Témou postojov lesníckych a drevárskych subjektov k certifikácii sa budeme bližšie zaoberať aj v časopise LES & Letokruhy.