Člen Prezídia Slovenskej poľovníckej komory pre Topky.sk: Medvede stratili plachosť, potulujú sa bez toho, aby ich medvedice niečo naučili
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Portál Topky.sk píše, že medvede sú premnožené. Nie je ich v priemere 1 056 kusov, ako uvádza štúdia Karlovej univerzity. Medvede za posledné roky stratili plachosť, lebo už necítia strach, že sú lovené a nevedia tak odovzdať mladým jedincom túto genetickú informáciu. Mladé jedince už ľudí ako nepriateľov nevnímajú. O slovenských medveďoch a o diskutovanej zonácii národných parkov sa portál Topky.sk zhováral s členom Prezídia Slovenskej poľovníckej komory Rudolfom Huliakom. Z rozhovoru vyberáme dve otázky a odpovede a uverejňujeme link na celé interview vrátane videa.
Medvede sa stávajú nielen odbornou, ale aj politickou témou. Podľa štúdie expertov z Karlovej univerzity, na ktorú sa dlho čakalo, medvede na Slovensku by nemali byť premnožené.
Stál som pri zrode manažmentu veľkej šelmy. Od roku 2010 sa touto otázkou zaoberáme veľmi intenzívne. Povedzme si pravdu, na Slovensku začali byť problémy s veľkými šelmami. Skutočne už každému musí byť jasné, že ich je tu niekoľkonásobne viac. A nie ako vyskúmala Karlova univerzita, že máme nezmenený stav medveďov od roku 2014. Premnoženie je evidentné v každodennom živote na našom vidieku. S problémami sa stretávame predovšetkým my starostovia a primátori. Denne mám telefonáty na úrade od ľudí, že majú v záhrade medveďa. Momentálne sme rukojemníkmi štátu. Premnožená populácia medveďov spôsobuje už vážne problémy.
Medvede stratili plachosť. Môžu za to aj ľudia, ktorí počas pandémie vstupovali do lesov a narúšali ich prirodzené prostredie?
Medveď bol prirodzene plachý voči človeku. Keď na jar pozorujete srnce, máte ich pomaly na každej lúke. Akonáhle príde doba lovu, neviete žiadneho nájsť. To isté bolo aj s medveďmi. Kým sme nemali povolenky, na medvede sme narážali. Akonáhle prišla povolenka, tak sme sa smiali, že kópiu povolenky dostal aj medveď do brlohu. Nevedeli sme na žiadneho medveďa natrafiť. Ostražitosť a plachosť v tom čase bola. Medveď vnímal človeka ako prirodzeného nepriateľa.
Prišiel minister Budaj a štyri roky tu máme zákaz lovu medveďov a začíname to badateľne cítiť aj na jeho ostražitosti. Začína byť druhá generácia medveďov, kde si geneticky neodovzdávajú medzi sebou informáciu, že človek je ich nepriateľom. Medvedica nemohla informáciu odovzdať mláďatám, lebo ona už nevníma človeka ako nepriateľa, ktorého sa treba báť, lebo nie je zo strany človeka atakovaná. Voľakedy medvedica s dvomi čerstvo narodenými vláčila so sebou aj potomkov z predchádzajúceho vrhu. Volali sme ich pestúni. Chodila s jedným, dvomi mladými a tiež jedným alebo dvomi z predchádzajúceho vrhu. Učila ich sociálnemu správaniu. Dnes, keď má tri – štyri mladé, nemôže so sebou vláčiť ďalšie tri štyri z predchádzajúceho vrhu. A doslova ich od seba vypudí.
Teraz tu máme mladé medvede, ktoré sa samé potulujú po prírode bez toho, aby ich matka niečomu naučila. Sú ako telce vo voľnej prírode. Nevedia sa správať, chodia k dedinám, pchajú sa k ľuďom. Mne sa stalo, že na streche auta mám posed a medveď mi tam vyliezol a cez okno sa so psom oňuchávali. Bol to 50 kilový medvedík jeden až dvoj ročný. Stratil absolútne plachosť. Nepociťoval v človeku prirodzeného nepriateľa. A teraz prídeme k tomu, že pre medveďa nebudeme nepriatelia a začneme byť v prírode lovení.
Link na celý článok: Ak nezačneme regulovať medvede, budeme lovení! Je ich viac ako 5000, tvrdí odborník a starosta Očovej Rudolf Huliak (SNS) | Topky.sk