Čínska delegácia na Slovensku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Hlavnou témou návštevy čínskej delegácie na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR bolo preskúmať rozvoj lesníctva na Slovensku.
„Verím, že dnešná návšteva a rozhovory prispejú k rozvinutej spolupráci medzi našimi krajinami a nadviažu na 2. zasadnutie čínsko-slovenskej pracovnej skupiny pre lesníctvo, ktoré sa uskutočnilo pred dvoma rokmi v Bratislave,“ povedal na úvod stretnutia štátny tajomník Štefan Adam, ktorý oboznámil čínsku delegáciu so súčasnou štruktúrou slovenského poľnohospodárstva a lesníctva. Následne námestník riaditeľa Národného lesníckeho centra (NLC) Tomáš Bucha predstavil jeho činnosť a vyjadril prianie rozšíriť spoluprácu našich krajín v oblasti lesníctva.
Jiang Zehui, viceprezidentka Národného výboru politickej poradnej konferencie čínskeho ľudu: „Budem rada, ak budeme pokračovať vo vzájomnej spolupráci aj na základe dohôd, ktoré boli uzavreté medzi našimi krajinami. Čínska vláda kladie na oblasť lesníctva veľký dôraz a v súčasnosti vynakladá veľa finančných prostriedkov na ochranu rastlín, budovanie lesov na severe a severozápade Číny, a to v súvislosti s ochranou pred rozširovaním púšte.“ Následne Jiang Zehui konštatovala, že na Slovensku je veľmi dobre koordinovaná spolupráca v lesníckom sektore a lesníctvo, ktoré má na Slovensku veľký význam prispieva k jeho hospodárskemu rastu.
Štefan Adam: „V oblasti spracovania dreva a v oblasti riešenia škôd v lesných porastoch sme pripravení hľadať projekty v rámci EÚ, a tiež by sme radi napĺňali dohodu, ktorá bola uzavretá medzi NLC a čínskou akadémiou v oblasti rýchlorastúcich drevín a monitoringu lesov v oblasti informačných systémov. Slovensko má veľký lesný potenciál, otázkou je, v ktorej krajinnej oblasti túto spoluprácu vieme nadviazať. Myslím si, že by bolo dobré zlepšiť naše kontakty a nájsť potenciálnych partnerov v Číne.“
Jiang Zehui odpovedala, že spolupráca je možná napríklad s čínskym lesníckym inštitútom, národným centrom, bambusovým centrom, s ktorými môže byť podpísaná zmluva o spolupráci. Jej spresnenie je možné prediskutovať prostredníctvom európskeho fondu, aby bola prospešná pre obe strany.
V následnej diskusii sa účastníci rokovania dotkli spolupráce v oblasti zvyšovania povedomia, hodnoty lesov v živote človeka, potreby pracovať s komunitou vlastníkov lesov aj so širokou verejnosťou, aby sme pochopili, aký obrovský význam majú lesy. Dôležité je upevňovať vzťah človeka k prírode, krajine a tiež k drevu a jeho opätovnému použitiu, čím by sme predchádzali vzniku odpadu v oblasti lesného hospodárstva. Zástupcovia ministerstva oboznámili čínsku delegáciu s pripravenými programami, zameranými nielen na mládež, ale aj širokú verejnosť.
Slovenská delegácia konštatovala, že v súvislosti s hroziacimi klimatickými zmenami, sú spracované nové prístupy, ktoré sa zaoberajú mapovaním vplyvu lesa na tieto zmeny. Je vypracovaný systém ekologickej stability, v ktorom sa vyčlenil vplyv lesa na jednotlivé zložky životného prostredia, ako sú vzduch, voda, pôda, rastliny, živočíchy a človek. Tieto vplyvy sa následne rozdelili nielen do všetkých hospodárskych oblastí, ale aj do oblasti rekreačnej a oddychovej. Zahŕňajú nielen lesy, ale aj dreviny a ich spoločenstvá, ktoré pokrývajú viac ako 50 % celkovej plochy. Preto sa veľmi potešíme spolupráci medzi našimi krajinami v tejto oblasti.
Štátny tajomník Štefan Adam na záver konštatoval, že námety na spoluprácu medzi krajinami sú veľmi široké a vyslovil presvedčenie, že ČĽR a Slovensko nájdu spôsob a možnosti, ako ich vzájomne využiť.
mprvsr