Chodiace stromy
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Slovák objavil v Ekvádore chodiace stromy, za rok sa presunú o dvadsať metrov.
Hýbu sa, aby našli pevnejšiu pôdu a viac svetla v hustom pralese.
Vyskytujú sa v UNESCO biosférickej rezervácii Sumaco, ktorá sa nachádza asi 100 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Ekvádoru Quito. Medzinárodný vedecký a ochranársky projekt Sumaco vedie paleobiológ Peter Vršanský z Ústavu vied o Zemi SAV. Jeho aktivity v Ekvádore si všimli vo svete, informovala o nich BBC na titulnej strane. Chodiace stromy - v rezervácii Sumaco je ich niekoľko druhov - sa za deň dokážu premiestniť o dva až tri centimetre, za rok spolu až o dvadsať metrov. Hýbu sa, aby našli pevnejšiu pôdu a viacej svetla v hustom pralese.
- Keď sa korene usadia v novej pôde a strom sa k nim trpezlivo nahne, staré korene sa zdvihnú do vzduchu, - vysvetlil pre BBC proces premiestňovania stromov slovenský vedec.
Poľnohospodárska reforma v krajine však vážne ohrozuje rozprávkový les s chodiacimi stromami a so stovkami vzácnych druhov živočíchov. - Ľudia sem prídu a vyrúbu zopár stromov. Pôda, kde stromy stáli, sa stane ich majetkom. Potom, po piatich rokoch, ako určuje zákon, môžu pozemok predať. A aj to robia, - vraví pre BBC P. Vršanský.
Miestni ochrancovia skupujú pozemky, aby džungľu uchránili pred odlesňovaním. Jeden hektár stojí 500 dolárov. Thierry García, sprievodca a ochranca prírody, s ktorým P. Vršanský strávil v Ekvádore niekoľko mesiacov, si kúpil už viac ako 300-hektárov lesa.
Ďalší spôsob ochrany spočíva v predaji lesa vedeckej inštitúcii, ktorá by naň dohliadala, prípadne v turizme.
- Výrub je hanbou, pretože Ekvádor je jednou z krajín s najvyšším podielom chráneného územia. Ale chodiace stromy, ktoré v ňom žijú, nechodia dosť rýchlo, aby unikli reťazovým pílam a mačetám, ktoré podporuje súčasná legislatíva, - posťažoval sa P. Vršanský.
Zdroj: dennikn.sk