Chémia budí obavy
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ministerstvo životného prostredia povolilo Lesom SR odštepný závod Liptovský Hrádok výnimku na pozemné chemické postreky ručnými postrekovačmi ku koreňom sadeníc. Chcú ich tak ochrániť pred chrobákmi a kalamitou. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné. Lesoochranárske združenie VLK a SOS/Birdlife Slovensko protestujú.
„V národnom parku budú striekať v čase, keď vrcholí turistická sezóna, zber húb a lesných plodov. Podľa našich informácií chemické prípravky obsahujú cypermetrín, ktorý za určitých podmienok pôsobí karcinogénne a spôsobuje neplodnosť,“ hovorí Juraj Lukáč, šéf združenia VLK, a dodáva, že NAPANT sa nedá bezpečne označiť výstražnými tabuľami. Príkladom iného riešenia je vraj Tatranský národný park, kde majú obrovský problém s lykožrútom, no chémiu tam nepoužívajú. Riaditeľ správy národného parku Pavol Majko tvrdí, že „boli zákulisné pokusy“, ale stop chémii v národnom parku je výsledkom konsenzu so Štátnymi lesmi TANAP-u.
Štátny podnik Lesy SR požiadal o výnimku pre Nízke Tatry už v roku 2011, dostal ju až teraz. Hovorca Vlastimil Rezek tvrdí, že prípravok vaztak (s obsahom cypermetrínu) môžu použiť len na polovici požadovaných parciel spôsobom, pri ktorom by nemalo dôjsť ku kontaminácii lesných plodov a vody.
„Postreky nebudú plošné a ak sa budú aplikovať, tak iba v nevyhnutných prípadoch po potvrdení kalamitného premnoženia škodcov. Plochy budú označené tabuľkami, prípravok bude zafarbený načerveno a o aplikácii budú informovaní občania obcí aj vyhlásením v obecných rozhlasoch,“ konštatoval V. Rezek. Prípravok je riadne zaregistrovaný a odskúšaný. Ako s poľutovaním dodal, iný podobne účinný prostriedok bez obsahu alfa-cypermetrínu nemajú k dispozícii.
(Zdroj: Sme, 19.2.2013)