Ochranári požadujú zastaviť akúkoľvek ťažbu dreva v Nízkych Tatrách v lokalitách, kde žije chránený vták hlucháň hôrny.
Kým v 70. rokoch žilo na Slovensku takmer 4 000 hlucháňov hôrnych, teraz je ich vraj menej ako 900.
"Je dôležité, aby sa ťažba zastavila všade tam, kde hlucháň dnes ešte žije. A druhý krok by malo byť navrhnutie nejakej logickej siete chránených území alebo prísne chránených zón v rámci nejakých národných parkov tak, aby sa zabezpečila dostatočná rozloha vhodného biotopu. Ale aj prepojenosť jednotlivých menších populácií, aby oni mohli medzi sebou komunikovať," uviedol Erik Baláž z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK.
Podľa Lesov Slovenskej republiky by zastavenie ťažby dreva populácii hlucháňa hôrneho nepomohlo, keďže za jeho poklesom sú viaceré faktory vrátane nárastu prirodzených nepriateľov tohto druhu vtáka. V Nízkych Tatrách štátny podnik pritom ťaží len lesy poškodené vetrovou kalamitou alebo premnoženým podkôrnym hmyzom, k čomu ho zaväzuje zákon o lesoch.
"Lesy Slovenskej republiky musia postupovať podľa zákona, to znamená, že každú kalamitu musia do 2 rokov spracovať a následne zalesniť," pripomenul Vlastimil Rezek, hovorca Lesov SR.
Podľa ekológov v Česku takúto kalamitu nespracovali a počet hlucháňov sa zdvojnásobil. Na Šumave žijú vo vyschnutých lesoch, lesníci však oponujú, že z vyschnutých lesov na Slovensku na Babej hore sa hlucháne odsťahovali. Keby tieto vtáky vyhynuli, mohlo by to vraj ovplyvniť aj okolité krajiny.
Zdroj: Rádio Regina, RTVS