Cesty ku kalamitnému drevu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Štátne lesy chcú na chránených územiach Nízkych Tatier vybudovať desiatky kilometrov lesných ciest na zvážanie kalamitného dreva. Na rozdiel od minulosti by však ich výstavba nemala podliehať komplikovanému a časovo náročnému posudzovaniu vplyvu na životné prostredie, ktoré od nich v minulosti žiadalo ministerstvo životného prostredia.
Súčasné vedenie envirorezortu im totiž zvažuje udeliť výnimku na výstavbu pätnástich lesných ciest.
„Povoľovací proces sa týka tých lesných ciest v národnom parku Nízke Tatry, ktoré neohrozia ochranu prírody. Budú viesť mimo najprísnejších chránených častí,“ povedal hovorca envirorezortu Maroš Stano.
Ide však o cesty, ktoré sprístupnia iba nepatrnú časť produkcie štátnych lesov. Navyše, kalamitného dreva je po smršti v roku 2004 v lesoch už len zlomok. Lesy SR plánujú na budúci rok vyťažiť 3,6 milióna kubických metrov dreva, novými cestami sa majú lesníci dostať len k 50- až stotisícom kubických metrov.
Hovorca lesov Vlastimil Rezek tvrdí, že rozšírenie ťažby nie je hlavným dôvodom na výstavbu ciest v chránených územiach. Dôležitejšie je podľa neho to, že takto možno zmierniť šírenie podkôrnikovej kalamity. „Environmentálne škody sú pri neriešení situácie neúnosne vysoké a naďalej sa zhoršujú,“ tvrdí V. Rezek.
Podľa neho majú cesty postaviť na územiach, ktoré spadajú pod odštepné závody Liptovský Hrádok a Beňuš. Práve v prípade výstavby ciest na OZ Beňuš však ministerstvo v roku 2011 takúto výnimku neudelilo.
Tvrdilo, že cesty spadajú pod časovo náročné hodnotenie EIA. Lesy SR pre tento rok znížili dodávky dreva, niektorým menším firmám ich zastavili úplne a drevárom tak hrozí, že stratia prácu. Pokiaľ by envirorezort výnimku definitívne odklepol, štátne lesy by mohli ponuku dreva pre odberateľov zvýšiť.
Občiansky aktivista Marián Jasík z OZ Prales tvrdí, že Lesy SR by mohli dostať povolenie aj na výstavbu ciest, ktoré sú z hľadiska ochrany prírody nevhodné. Podľa jeho informácií by mohlo byť takýmto spôsobom negatívne zasiahnuté územie pripravovanej Prírodnej rezervácie Bystrá dolina.
(Zdroj: Hospodárske noviny, 31.1.2013)