Českí vedci a lesníci: Obroda osiky ako prípravnej dreviny
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (1)
V úvahách o aktuálnych problémoch obnovy lesov sa pozornosť vedcov a lesníkov obracia na opomínané druhy drevín, medzi ktoré doteraz patrili aj domáce druhy topoľov. Používanie topoľov ako prípravnej dreviny je jednou z možností rýchleho obnovenia lesného prostredia na rozsiahlych holinách, ktorá je v súlade s nevyhnutnosťou vytvárať lesy priestorovo rozmanité, ekologicky stabilné, s neprerušeným plnením produkčnej funkcie. Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú na svojej internetovej stránke aktuálne uverejnil Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti so sídlom v Jílovišti – Strnadech v Českej republike.
Na výskum topoľov sa dlhodobo zameriavajú vedci z Výzkumního ústavu lesního hospodářství a myslivosti, ktorí v rámci projektu „Návrh alternatívnej druhovej skladby drevín pre lesné ekosystémy so zníženou ekologickou stabilitou v dôsledku fyziologického sucha“ pripravili pre lesníkov príručku „Možnosti využitia domácich druhov topoľov v lesníckej praxi.“
V publikovanej tlačovej správe sa okrem iného píše: „V českom lesnom hospodárstve bol topoľ osika považovaný za „plevelnú“ drevinu. V mladých kultúrach a lesných porastoch bol zámerne likvidovaný po celé desaťročia. V súčasnosti pod vplyvom prebiehajúcej podkôrnikovej kalamity nebývalých rozmerov a z nej vyplývajúcej nutnosti zmeniť spôsob hospodárenia v lesoch, dochádza k miernemu obratu v legislatíve. Lesníkom je odporúčané pracovať s osikou pri obnove lesa.
Topoľ osika má nezastupiteľnú melioračnú funkciu najmä v porastoch ihličnatých drevín a pri obnove lesa na rozsiahlych kalamitných holinách po smrečinách, kde je zlepšenie pôdnych vlastností dôležitým faktorom úspešného vývoja následných porastov. Zlepšovanie fyzikálnych a chemických vlastností lesnej pôdy v časovom horizonte 10 - 20 rokov má priamy vplyv na pôdnu úrodnosť a pozitívne tak ovplyvňuje ekonomiku hmotovej produkcie cieľových drevín. Spolu so zabezpečovaním mimoprodukčných funkcií lesa, najmä vo veľkoplošne narušených územiach, je ekonomická hodnota významu porastov prípravných drevín nevyčísliteľná.“
Link na celú tlačovú správu VÚLHM o využívaní domácich druhov topoľov:
https://www.vulhm.cz/vyuziti-domacich-druhu-topolu-pri-obnove-lesa/
Komentárov
MJasík
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.