Českí a slovenskí štátni lesníci spolupracujú na zachovaní biodiverzity: Obnova druhovo pestrých a stabilných lesných ekosystémov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesné ekosystémy ako prírodné hodnoty chcú lesníci odovzdať budúcim generáciám stabilnejšie voči vplyvom klimatických zmien. Štátni lesníci z oboch strán slovensko-českej hranice z Lesy ČR, s.p. a LESY SR, š.p. sa v júli stretli v Rožnove pod Radhoštem v rámci projektu nazvanom Spoločne za predchádzanie zhoršovaniu stavu poškodených lesných ekosystémov (skrátene LesVITAL SK- -CZ), aby síce z dôvodu pandemických opatrení oneskorene, ale predsa spoločne a verejne spustili projekt realizáciou úvodnej terénnej exkurzie. Projekt oficiálne začal ešte v marci 2020 a potrvá do februára 2022. Informuje o ňom aktuálne vydanie časopisu Lesník štátneho podniku LESY SR.
„Hlavným cieľom projektu je zachovanie biodiverzity prihraničného územia realizáciou spoločných opatrení na predchádzanie zhoršovania stavu druhov a biotopov a vykonanie vegetačných protieróznych opatrení. Horské časti Moravsko-sliezskych Beskýd a Malej Fatry sú oblasti, v ktorých sú lesné ekosystémy vo veľkom rozsahu poškodzované abiotickými a biotickými škodlivými činiteľmi.
Aktivity partnerov sú zamerané na spoločné lesopestovné opatrenia na obnovu druhovo pestrých a stabilných lesných ekosystémov. Tým sa zachová biodiverzita a zároveň sa zvýši pôdoochranná a rekreačná hodnota biotopov, čo bude mať dopad na cieľové skupiny. Vykonaním opatrení na výmere 91 hektárov dôjde k ochrane pôdy a zachovaniu biodiverzity pre budúce generácie. Okrem toho sa počas realizácie projektu uskutočnia aktivity zamerané na výmenu skúseností so zapojením odborníkov z praxe z oboch strán štátnej hranice.
Súčasťou bude taktiež terénna ukážka realizácie nosných projektových aktivít ako aj príkladov dobrej praxe v rámci navrhovaných opatrení. Ochrana biodiverzity cezhraničného územia prostredníctvom spolupráce v oblasti ochrany a koordinovaného riadenia prírodne významných území a tým aj cezhraničná výmena skúseností, prináša budovanie partnerstiev, čo je významnou pridanou hodnotou programu,“ píšu okrem iného v časopise Lesník autori článku z projektového tímu.