Certifikácia FSC
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Certifikácia lesov podľa uznávaného medzinárodného systému FSC (Forest Stewardship Council) sa začína postupne na Slovensku udomácňova, stále však nie je dostatočne známa, najmä v širokej verejnosti.
Vyplýva to z doterajších skúseností mimovládnych organizácií BROZ a FSC Slovensko s projektom Certifikácia FSC – nástroj pre trvaloudržateľné obhospodarovanie lesov, ktorý začali realizova vo februári tohto roku.
Certifikácia FSC je medzinárodný systém na posúdenie hospodárenia v lesoch a zároveň účinný nástroj na sledovanie pôvodu dreva od ažby, cez jeho spracovanie až po konečný výrobok. Umožňuje identifikova dobré a zodpovedne obhospodarované lesy, ktoré spåňajú prísne podmienky definované v štandardoch FSC. Hospodárenie v týchto lesoch vyrovnane zohľadňuje environmentálne, sociálne a ekonomické požiadavky. Produkty vyrobené z dreva, ktoré pochádza z certifikovaných lesov, sa môžu označi logom FSC.
Na širšie uplatnenie certifikácie FSC vplývajú viaceré okolnosti. Jednu z najvýznamnejších úloh hrajú spotrebitelia. Tí môžu preferovaním certifikovaných výrobkov z dreva a papiera jasne deklarova svoj postoj k lesom. „Značka FSC na výrobkoch z dreva je vlastne obdoba značky BIO na potravinách. Logo FSC na výrobku je pre spotrebiteľa zárukou, že drevo použité na jeho výrobu pochádza z dobre obhospodarovaných lesov,“ uviedol Juraj Vysoký, riaditeľ národnej iniciatívy FSC Slovensko.
Anketa, ktorú medzi 317 respondentmi uskutočnilo BROZ na veľtrhu DREVO + LES v Nitre, však dokladuje pomerne nízku informovanos verejnosti o FSC. Až 74 % laikov a 61 % lesníkov sa nikdy nestretlo s logom FSC. Avšak takmer polovica - 49 % respondentov by si certifikovaný výrobok z dreva kúpila, aj keby bol o niečo drahší ako porovnateľný necertifikovaný výrobok. Potenciál pre uplatnenie certifikácie na Slovensku je teda zrejmý. 41 % respondentov a 54 % lesníkov považuje lesy vo svojom okolí za prevažne alebo úplne dobre obhospodarované, kým 31 % respondentov a 18 % lesníkov kritizovalo lesné hospodárenie ako prevažne alebo úplne nedobré (pozri prílohu).
„Zlepšenie informovanosti a verejného povedomia o certifikácii FSC je jedným z hlavných cieľov nášho projektu,“ povedala ¼ubica Trubíniová, projektová manažérka BROZ. Za 8 mesiacov trvania projektu BROZ zorganizovalo dva odborné semináre o certifikácii, odbornú exkurziu do lesov certifikovaných FSC (PR March-Auen Rakúsko), dve pracovné stretnutia odbornej komisie pre tvorbu národného štandardu FSC a prezentáciu FSC v samostatnom stánku na veľtrhu DREVO + LES v Nitre (23. - 27. 10.). Projektový tím vytvoril osobitnú web stránku o FSC a vypracoval viaceré informačné materiály pre odbornú i laickú verejnos, vrátane informačného panelu v bratislavskom lesoparku. Poskytuje tiež poradenské a konzultačné služby a informuje o FSC aj prostredníctvom médií.
ažiskovou aktivitou projektu bola certifikácia lesného hospodárenia Mestských lesov v Bratislave (MLB). „V rámci prípravy na certifikáciu sme museli upravi niektoré naše pracovné postupy tak, aby spåňali požiadavky štandardu FSC. Uskutočnili sme školenia pracovníkov a stretnutia so záujmovými skupinami (štátna ochrana prírody, občianske organizácie a iniciatívy). Identifikovali sme lesy s vysokou ochranárskou hodnotou, v ktorých sme dohodli špecifické podmienky hospodárenia. Dohodli sme špecifické opatrenia aj na ochranu vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Čas lesov sme vyčlenili a ponecháme ich ako ukážku lesných ekosystémov s prirodzeným vývojom,“ uviedol Vladimír Kutka, riaditeľ Mestských lesov v Bratislave.
Audit hospodárenia v mestských lesoch vykonala spoločnos SGS Slovakia v júni t.r., certifikát FSC bol vydaný v októbri. Podľa ¼ubice Trubíniovej „certifikát FSC je potvrdením i ocenením zodpovednej práce vedenia a pracovníkov MLB“.
Počas certifikácie MLB sa uskutočnilo aj testovanie návrhu slovenského štandardu FSC lesného hospodárstva, ktorý sa pripravuje už dva roky. Skúsenosti z testovania sa využili k úprave štandardu, ktorého tretí návrh bol práve predložený na verejné pripomienkovanie. Národný štandard FSC je dokument definujúci, čo znamená dobré obhospodarovanie lesov na Slovensku podľa systému FSC.
Projekt Certifikácia FSC – nástroj pre trvaloudržateľné obhospodarovanie lesov finančne podporujú Európske spoločenstvá v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg IIIA AT-SR. Podieľajú sa na ňom rakúski partneri – Österreichische Bundesforste (Rakúske štátne lesy) a WWF Rakúsko – a národná iniciatíva FSC Slovensko.
tru