Centrum excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu LignoSilva: Vidieť do dreva až na dreň
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Aktuálne vydanie Drevárskeho magazínu publikuje na portáli Drevmag.com rozhovor s iniciátorom a jedným z riešiteľov projektu Centra excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu LignoSilva Dr. Ing. Tomášom Buchom z Národného lesníckeho centra vo Zvolene.
Drevársky magazín: Ako vzniklo a aké je poslanie Centra excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu LignoSilva?
Tomáš Bucha: LignoSilva je spoločným Centrom excelentnosti Národného lesníckeho centra Zvolen a Výskumného ústavu papiera a celulózy a. s. Bratislava so zameraním na výskum a inovácie v oblasti produkcie dreva, piliarskeho a celulózovo-papierenského spracovania a využitia dreva a na digitalizáciu lesnícko-drevárskeho sektora. Vznik LignoSilvy súvisí so získanými a úspešne implementovanými projektami z výziev Horizon 2020 v sume 0,5 mil. eur a z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra v sume 10,4 mil. eur.
Najvýznamnejším inovačným impulzom, srdcom centra excelentnosti a príkladom dobrej praxe pre vyššie zhodnocovania drevnej suroviny je implementácia experimentálnej linky s najnovšou generáciou 3D CT tomografického skenera od spoločnosti MiCROTEC do reťazca ťažby a spracovania dreva. Linka je umiestnená v biotechnologickom parku NLC Stráže pri Zvolene. Jej hodnota je 2,6 mil. eur a bola uvedená do prevádzky 21. apríla 2023, za necelé štyri roky od podania projektu.
Drevársky magazín: Prečo je toto zariadenie také výnimočné a koľko jemu podobných funguje v okolitých krajinách?
Tomáš Bucha: Aktuálne je vo svete implementovaných 14 komerčne využívaných 3D CT skenerov, a to vo veľkých piliarskych kombinátoch. Vzhľadom na to, že technológia 3D CT skenovania je stále rozvíjaná, je prístup ku skenerom a poznatkom o ich využití limitovaný. Toto obmedzenie vyplýva aj z toho, že spoločnosti, ktoré si skener zakúpili, si chcú udržať komplementárnu výhodu pri lepšom piliarskom zhodnotení drevnej suroviny.
Špecifikom našej linky pre 3D CT skenovanie dreva je to, že ide o jedinú linku vo svete, ktorá je otvorená pre výskumné, vzdelávacie a aj prevádzkové účely. Otvárajú sa tým možnosti pre užšiu spoluprácu podnikateľského sektora s výskumnými organizáciami a lepšie prepojenie vertikály producent – spracovateľ dreva.
Link na celý článok: Vidieť do dreva až na dreň - Drevmag.com