Aj keď ¼S-HZDS doteraz otvorene nepovedala, prečo musí S. Becík z funkcie odís, za hlavný dôvod sa považuje nezvládnutie personálnej situácie v Lesoch. Údajne v nich posilnil pozície Smeru-SD. Na pokyn premiéra Roberta Fica vymenil Stanislav Becík nedávno celé vedenie štátneho podniku. Zmeny urobil po tom, ako čas zamestnancov obvinila pôvodný manažment z tunelovania. Na otázku, ako zareaguje, keď ľudovci začnú vyhadzova z podniku jej nominantov, premiér nereagoval.
Zo svojich postov možno odídu všetci traja noví odborní riaditelia. „Terajšie nové vedenie sa považuje za dočasné,“ tvrdí totiž Vladimír Mečiar. Poverený generálny riaditeľ Ján Beňa by mal ma svoj post istý len do vyhodnotenia výberového konania. „Na základe toho bude rozhodnuté o celom vedení. Mali sme politickú zodpovednos za Lesy, ale z tridsiatich riaditeľov bolo len pä z ¼S-HZDS,“ dodal V. Mečiar. Zámery ľudovcov môže ešte skomplikova Smer-SD. Premiér by totiž nebol proti tomu, keby v kontrolných orgánoch podniku mala zastúpenie aj opozícia. Preto by sa „nebránil zopakovaniu mechanizmu, ktorý sa podaril dosiahnu pri Slovenskom pozemkovom fonde. Opozícii sme umožnili, aby vstúpila do kontrolných orgánov fondu,“ pripomenul. Opozičná SDKÚ-DS nedávno navrhla, aby hospodárenie v Lesoch SR pravidelne kontrovala skupina poslancov parlamentu zložená zo zástupcov koalície aj opozície.
Na otázku, či výberové konanie na generálneho riaditeľa Lesov nebude politicky ovplyvňované, člen grémia ¼S-HZDS Milan Urbáni povedal, že strana „nezasahuje politicky do žiadneho“. Ovplyvňovanie nepripúša ani poslanec Národnej rady za Smer-SD Tibor Lebocký. Vylúči sa to však podľa neho nedá, lebo „v každej komunite sú jedinci, ktorí zlyhávajú“. Je presvedčený, že Lesy SR sú dnes pod drobnohľadom verejnosti, takže „nikto si nedovolí zasahova do výberového konania“. Pri výbere odborných riaditeľov sa podľa J. Beňu nezohľadňovala len ich odbornos, ale aj „pozitívne charakterové vlastnosti“. Teda aj „lojalita k podniku, priamos, čestnos, ako aj ochota zdravo riskova“. Ján Beňa odmieta „reči o tom, že ľudovci uvoľnili v podniku miesta pre smerákov“. Pripomína, že v bývalom – päčlennom vedení podniku mala HZDS dvoch zástupcov a teraz sú zo štyroch členov vedenia tiež dvaja. Svojich námestníkov dal do funkcie ako odborníkov. Ich politické „pozadie“ neskúmal. „Nebol na mňa vyvíjaný žiadny tlak zo strany ¼S-HZDS, ale ani Smeru-SD,“ povedal J. Beňa. Okrem odborných riaditeľov vymenil aj dvoch riaditeľov odštepných lesných závodov – v Považskej Bystrici a v závode lesnej techniky. „Museli odís pre nekompetentnos,“ vysvetlil.
Odborných riaditeľov podniku T. Lebocký pozná a „všetkých uznáva“. Podľa neho ich S. Becík s J. Beňom vyberali veľmi zodpovedne. Sú „schopní rieši problémy veľmi operatívne“, povedal. Aj V. Mečiar si želá, aby Lesy boli spravované „pružne a ekonomicky správne“. Podľa neho by sa podnik mohol skonsolidova do konca roka. Ján Beňa tvrdí, že konsolidácia sa už začala. Podarilo sa mu napríklad zníži stratu podniku. Do zlej situácie sa dostal v prvom polroku. Ceny dreva totiž klesli priemerne z 51 na 36 eur za kubický meter. V posledných týždňoch však začali rás a zvýšili sa od niekoľkých centov po tri až štyri eurá za kubík.
|
|