Bude sa strieka?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Najvyšší súd konštatoval, že Lesy SR nemali v roku 2008 strieka chémiu v Národných parkoch Veľká a Malá Fatra, Muránska Planina, Slovenský Raj a v Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava. Uspejú so žiadosou tohto roku?
Lesníci z Beňuša niekoľko dní po rozsudku, 3. februára tohto roku, požiadali ministerstvo životného prostredia znovu o povolenie výnimky a súhlas na chemické postreky v troch národných parkoch. Strieka chcú od mája.
„Lesy SR verdikt súdov o platnosti výnimky rešpektujú. Podľa názoru vtedajšieho vedenia podnik zákon neporušil. Z rozsudkov krajského a Najvyššieho súdu však vyplýva, že v žiadosti o výnimku nesmú chýba niektoré údaje, napríklad zoznam druhov ohrozených postrekom, či doba, na ktorú sa výnimka požaduje. Tie už podnik v súčasnosti pri podobných žiadostiach uvádza,“ konštatoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.
Štátny podnik požiadal ministerstvo o udelenie výnimky na povolenie pozemných chemických postrekov v národných parkoch aj pred tromi rokmi. Termín začiatku aplikácie chemických prípravkov uvádzali prvý apríl.
Na eliminovanie dôsledkov nečinnosti štátnych orgánov má slúži tzv. inštitút právnej fikcie, podľa ktorého ak uplynula zákonná lehota na rozhodnutie, žiadateľ môže považova nečinnos za súhlas. Použitie tohto inštitútu prichádza do úvahy len v prípade nečinnosti štátneho orgánu. Ministerstvo však požiadalo Lesy SR o doplnenie žiadosti o povolenie výnimky pre jej nevykonateľnos. Štátny podnik podľa ministerstva neuviedol napríklad to, na ktoré druhy chránených živočíchov a rastlín sa požadované výnimky vzahujú. Nebolo teda jasné s čím ministerstvo má súhlasi a aké výnimky povoľuje. Keďže štátne lesy nedoplnili žiados v termíne, podľa Najvyššieho súdu právna fikcia nenastala, nemali teda strieka.
Bývalý minister životného prostredia Viliam Turský zrušil výnimku, ktorá dovoľovala štátnym lesníkom strieka chémiu v Národných parkoch v roku 2008.
Ochranári tvrdia, že prípravok, ktorým striekali lesy je nebezpečný a požiadali pred dvomi rokmi Úrad verejného zdravotníctva o sprístupnenie toxikologických štúdií. Úrad zamietol žiados. Najprv si predåžil lehotu na jej vybavenie, a potom sa odvolal na obchodné tajomstvo. Rozhodnutie úradu potvrdilo aj ministerstvo zdravotníctva. Súdy, vrátane Najvyššieho súdu SR, však napokon rozhodli, že ochranári majú právo na štúdie. Keď znovu požiadali o ich zverejnenie, úrad vyhlásil, že štúdie nemá. Mal ich vraj k dispozícii iba v čase vypracovania odborných posudkov.
Pred tromi rokmi sa proti chemickým postrekom postavili viac ako tri štvrtiny pracovníkov Správy národného parku Nízke Tatry. Výzvu na okamžité zastavenie postrekov podpísalo viac ako 150 vedcov a odborníkov. „Ani letecké postreky neboli účinné v boji proti lykožrútovi. Takéto drastické metódy ochrany lesa už nepoužíva žiadna z vyspelých členských krajín Európskej únie,“ hovorí lesník a ochranár Karol Kaliský. Chemické zásahy považuje za vyhodené milióny eur. „Lykožrúta nezničili, ale určite sa im podarilo zniči obrovské množstvo hmyzu, vrátane chránených druhov a jeho predátorov,“ hovorí. Spomína na zásahy v Spišskej Magure, v najnižšom stupni ochrany, kde sa podarilo vyhra boj s lykožrútom, ale za cenu likvidácie lesa.
(Zdroj: sme.sk)