Britská vláda predáva lesy, verejnos protestuje
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Britská vláda robí radikálne reformy, na najväčší odpor však narazila pre lesy. S plánmi rozpreda čas anglických lesov nesúhlasí nielen opozícia, ale aj väčšina verejnosti a mnoho celebrít, ktoré spísali petíciu.
Koaličná vláda konzervatívcov a liberálnych demokratov predložila na verejnú diskusiu plány na predaj alebo dlhodobý prenájom 18 percent lesov, ktoré v Anglicku vlastní štátna Forestry Commision, ktorá vznikla v roku 1919, keď lesy pokrývali asi štyri percentá britského územia. Teraz je to asi 12 percent. Predaj by sa týkal asi 250 štvorcových kilometrov lesov na území Anglicka.
Podľa prieskumu inštitútu YouGov poll je proti predaju lesov 84 percent Britov. Skupina nazvaná 38 Degrees už získala na internete vyše 400–tisíc podpisov pod petíciu žiadajúca záchranu lesov. The Times tiež uverejnil list, v ktorom vládne plány odsudzujú známe osobnosti ako napríklad arcibiskup z Canterbury, herečka Judi Denchová, speváčka Annie Lennoxová či módna návrhárka Vivienne Westwoodová. Kritici nevidia dôvod, prečo meni súčasný stav. Predovšetkým sa obávajú, že bude ohrozený prístup do súkromných lesov, či už úplným zákazom, alebo rôznymi obmedzeniami, ku ktorým by sa noví majitelia mohli uchýli. Ministerka životného prostredia Caroline Spelmanová v parlamentnej diskusii zdôraznila, že noví majitelia budú musie podľa zmlúv verejnosti vstup povoli. Vláda tiež chce, aby lesy kupovali miestne združenia a neziskové organizácie, ktoré sa budú o lesy lepšie stara a budú pružnejšie reagova na potreby miestnych obyvateľov.
Podľa komentátora BBC však argumenty verejnos nepresvedčili. „Zdá sa, že to nie je o politike, ale skôr o neurčitom pocite národnej identity. Predaj lesov poburuje inštinkty stredostavovského Anglicka a všeobecnú predstavu o tom, čo robí Anglicko slušnou a civilizovanou krajinou. Lesy sú pre Angličanov ako bezplatné zdravotníctvo, pošta alebo knižnice.“
Labouristická tieňová ministerka Mary Creaghová zámery vlády kritizovala a označila ich za „ekologický vandalizmus“. Svoje obavy vyjadrili aj konzervatívni poslanci, v ktorých volebných obvodoch sa lesy pripravené na privatizáciu nachádzajú. Od svojich voličov dostávajú množstvo sažností. Konzervatívny poslanec Julian Lewis z obvodu New Forest East v parlamentnej diskusii povedal, že už má toho dos, aby podporoval „novú politiku, ktorá nebola v predvolebných programoch toryovcov ani liberálnych demokratov“. Vláde nepomohla ani interná analýza ministerstva životného prostredia, ktorá odhadla, že privatizácia lesov by bola stratová. Predaj alebo prenájom tzv. historických lesov by priniesol 508 miliónov libier, zatiaľ čo zisky z privatizácie by boli len 496 miliónov. Náklady na prenájom na 150 rokov by v komerčne využívaných lesoch dosiahli 664 miliónov a zisky 656 miliónov libier. „V týchto návrhoch nejde o náklady, ale o to, aby komunity mali väčší vplyv na správu lesov vo svojom okolí,“ komentovalo závery správy ministerstva životného prostredia, keď vláda zavádza radikálne škrty, aby sa znížil rozpočtový defi -cit. Verejné diskusie o vládnych plánoch budú pokračova až do polovice apríla.
(Zdroj: Pravda, 7.2.2011)