Borovica je v Českej republike na ústupe: Boriny vo veku do 50 rokov rastú rýchlejšie, hrozí preštíhlenie porastov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Nepriaznivý vývoj klímy v posledných niekoľkých rokoch sa negatívne prejavuje aj na porastoch borovice lesnej. Kombinácia sucha, podkôrneho hmyzu a hubových patogénov nepriaznivo ovplyvňuje ich zdravotný stav a v mnohých oblastiach Českej republiky dochádza k alarmujúcemu nárastu jej odumierania. Pri následnej obnove borovicových porastov nemožno ale rezignovať na ich produkčná funkciu, uvádza v článku, publikovanom na svojej internetovej stránke Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti v Jílovišti – Strnadech.
VÚLHM ďalej píše, že podľa šetrenia Národnej inventarizácie lesov 2 v rokoch 2011 až 2015 je borovica v českých lesoch zastúpená 9,8%, čo ju radí na tretie miesto po smreku a buku. Jej podiel sa v českých lesoch medzi rokmi 2004 a 2014 znížil približne o jedno percento. Najviac kleslo zastúpenie porastov borovice vo veku do 20 rokov, a to asi o 6,4%. Celková zásoba borovicového dreva činí asi 125 mil. m3 b. k. Ročný podiel na celkových ťažbách v roku 2018 predstavoval 11,7%.
Výsledky nových analýz vedci VÚLHM porovnali s aktuálnymi rastovými tabuľkami, platnými pre Českú republiku, ktoré boli konštruované v minulosti. Nové modelové rastové krivky sa od kriviek rastových tabuliek jednoznačne odlišujú rýchlejším rastom porastov do 50 rokov a pomalším rastom porastov vo vyššom veku. Práve rýchlejší rast mladých porastov je charakteristický pre všetky skúmané skupiny plôch (lesné vegetačné stupne i ekologické rady).
Tomáš Čihák, jeden z autorov štúdie, to komentuje slovami: „Rychlejší přírůst lesních dřevin je přičítán působení celé řady faktorů, jako jsou zvýšené depozice dusíku, zvýšené koncentrace CO2, působení klimatických změn nebo vlivu managementových opatření. Zrychlení růstu nelze ale hodnotit pouze pozitivně. V souvislosti s rychlejším růstem a přeštíhlením porostů může docházet ke zvýšení jejich zranitelnosti vůči poškození sněhem a větrem. Problematický z hlediska stability porostů, ale i z hlediska množství akumulovaného uhlíku, může být i mírný, ale trvalý pokles hustoty dřeva borovice (-5,4 % od roku 1870) ve střední Evropě.“
Link na celý článok na internetovej stránke VÚLHM:
https://www.vulhm.cz/poklesne-produkce-boroveho-dreva-v-ceske-republice/