Boja sa o zvyšok lesa
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Z výstavby vodnej elektrárne má najväčšie obavy Dolná Streda. Rozšírením koryta by prišla aj o jediný kúsok lesa, ktorý je v obci.
Výstavba vodného diela Sereď – Hlohovec umožní v budúcnosti splavnenie Váhu. Najdlhšia slovenská rieka sa tak napojí na medzinárodné plavebné cesty Dunaj cez Poľsko na Baltské more. Obavy z výstavby plavebnej dráhy má obec Dolná Streda, ktorá by rozšírením koryta stratila jediný súvislý kus lesa.
„Aj my chceme vodnú elektráreň, ale nie na úkor tých pár stromov, ktoré tu ešte máme. Je to naša jediná oddychová zóna, chodia tam na prechádzky mamičky s demi. Kedysi tam boli skládky odpadu a my sme si ich brigádnicky sami vyčistili. Pokiaľ nám tu spravia kanál, budeme ako Petržalka, bez prírody,“ hovorí Vladimír Tomčányi, predseda obecnej komisie životného prostredia.
S návrhom riešenia pritiahnu Váh bližšie k obci prišiel jeden z investorov, Vodohospodárska výstavba štátny podnik Bratislava.
„Tento variant je pre nás neprijateľný. Z hľadiska dlhodobého rozvoja obce je to jednoznačné podrazenie nôh zo strany štátnych orgánov,“ ažká si starosta ¼uboš Šúry.
Vodohospodárskej výstavbe navrhol alternatívne riešenie.
Spravi premostenie pre peších a pre cyklistov na ostrovček, ktorý by vznikol po vybudovaní umelého kanálu. „Ale 20 miliónov korún sa im zdala veľká investícia, odmietli. Ponúkli nám náhradnú výsadbu za diaľnicou, čo absolútne nie je pre nás výhodné.
¼udia sa chcú prechádza pri Váhu, nie za diaľnicou, ďaleko v poliach.“ Prebieha stavebné konanie Obec sa už niekoľkokrát obrátila aj na ministerstvo životného prostredia. To spracovalo hodnotenie vplyvov na životné prostredie a odporučilo Vodohospodárskej výstavbe vypracova projekt variantov technického riešenia splavnenia Váhu za účelom minimalizácie záberu plôch so stromami a vegetáciou v ohybe Váhu. „Vôbec to neakceptujú, ani nás, ani ministerstvo.
Zrazu prišlo iba upozornenie, že sa začalo stavebné konanie 8. decembra a do 15 dní sa máme vyjadri. Pritom projektová dokumentácia sa vôbec nezmenila,“ sažuje si starosta.
Podľa neho je dôležité vyrieši problém k spokojnosti oboch strán. „Padol aj taký návrh, že sa to bude rieši len po hranicu nášho katastra. Tým sa nič nevyrieši, len sa problém odloží o niekoľko rokov, lebo k splavneniu Váhu príde,“ dodáva Šúry.
Výroba niklu zničila životné prostredie Obec Dolná Streda nemá žiadne náhradné priestory pre oddych. V jej okolí sú iba továrne. Nedávno sa tu uvažovalo aj o vybudovaní najväčšieho vrakoviska v Strednej Európe. Neúspešne.
Obec stálo veľa energie, kým sa od tohto projektu upustilo. Na svoju obranu museli usporiada referendum, ktoré bolo úspešné.
„Malo to by iba 200 metrov od obytnej zóny, našastie to neprešlo.
Už dos čo sme poznačení pozostatkami niklovej huty.
Výroba niklu zničila životné prostredie, pôda a voda sú stále zamorené. Podľa vyjadrenia okresného hygienika je tu zvýšený výskyt nádorových a dýchacích ochorení a alergií. Ešte aj ten kúsok zelene nám chcú vzia?“ pýta sa starosta.
(Noviny Slovakia)