Blokáda vlastnými telami
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V Čiernej Lehote (okres Rožňava) prebiehajú súdne spory o vlastníctvo lesných pozemkov medzi dvomi skupinami. Spor vyvrcholil zablokovaním kamióna s drevom.
Pozemkové spoločenstvo Lesy Čierna Lehota spravuje najväčší urbár v okrese Rožňava. Už asi rok a pol prebiehajú spory medzi dvoma skupinami vlastníkov lesov. Na jednej strane stoja vlastníci, ktorých zastupuje Emil Pukanský. Tí sa obávajú lacného skúpenia lesa a hovoria o jeho údajnej veľkej devastácii. Na strane druhej je pozemkové spoločenstvo Lesy Čierna hora, ktoré zastupuje Vladimír Šlosár. Tí deklarujú zlepšenie hospodárenia v lesnom spoločenstve.
Kým medzi vlastníkmi lesa prebieha niekoľko súdnych sporov, v lese sa dennodenne ťaží drevo.
„Prebieha tu ťažba, legálna, bola tu kontrola z ministerstva, je to legálne,“ uviedol Vladimír Šlosár z pozemkového spoločenstva Lesy Čierna Lehota.
Druhá strana si to nemyslí. „Však aj ľudia z okolitých dedín nám hovoria, že čo my tu v tej Lehote robíme, veď sú tu všade holiny,“ rozčuľovala sa jedna z vlastníčok lesa.
„Denne sa vyvezie 200 – 300 kubíkov, čo predstavuje 5 až 6 vagónov dreva. Za štyri mesiace už vyťažili 14 000 kubíkov dreva. My sme ťažili 7 000 kubíkov za rok. Idú rad za radom – aj zelené drevo, ktoré vôbec nie je napadnuté kôrovcom. Lebo keď je napadnuté kôrovcom, tak vidieť, že z neho opadáva kôra, ale toto je úplne zelené drevo,“ vysvetľuje Emil Pukanský, zástupca vlastníkov lesa.
„Čo sa týka ťažby, v stredu sa konala kontrola. Celá ťažba prebieha podľa zákona o lese a nič nebolo porušené. Vyznačovanie ťažby a súhlasy na ťažbu sú podľa vyhlášky. Toto drevo je evidentne napadnuté kôrovcom. Ťaží sa len kalamita,“ oponuje mu V. Šlosár.
Ročný plán zhotovuje obhospodarovateľ lesa Ťažbu dreva schvaľuje krajský lesný úrad spravidla na obdobie 10 rokov.
„Pre Lesy Čierna Lehota, pozemkové spoločenstvo bola rozhodnutím Krajského lesného úradu (KLÚ) Košice schválená celková výška ťažby na obdobie platnosti lesného hospodárskeho plánu (od 1. 1. 2005 do 31. 12. 2014) 80 352 kubických metrov dreva,“ informoval Jozef Lazár, prednosta KLÚ Košice. Ročný plán ťažby zhotovuje konkrétny obhospodarovateľ lesa. Kontroly plnenia týchto plánov vykonáva krajský lesný úrad po skončení plnenia, ale aj počas priebehu.
„Lesný úrad kontroluje vykonávanie ťažieb priebežne na základe svojho harmonogramu kontrol alebo na základe podaní fyzických či právnickych osôb,“ dodal J. Lazár. Podľa lesného úradu v Rožňave doterajšie kontroly nezistili žiadne pochybenia v lesoch Čiernej Lehoty.
Časť vlastníkov lesov hovorí o tom, že v celej veci pochybilo ministerstvo pôdohospodárstva. „Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka nezasahuje do rozhodovania príslušných súdov, ktoré riešia vnútorné spory subjektu Lesy Čierna Lehota, pozemkové spoločenstvo Čierna Lehota. Tieto spory sú dlhodobého charakteru a ich nevyriešenie sa negatívne podpísalo aj na stave lesných porastov tohto spoločenstva,“ informovala Magda Tóth Želeňáková, hovorkyňa ministerstva.
(Zdroj: Korzár, 20.9.2012)