Biomasaker?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesoochranárske zoskupenie VLK začalo 1. apríla 2014 pri najväčšej jedli na Čergove kampaň Biomasaker. Jej cieľom je zrušenie štátnych dotácií na všetko drevo spaľované v biomasových zariadeniach, okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a z odpadu drevospracujúceho priemyslu.
Dôvodom je, že na Slovensku údajne za posledných pätnásť rokov ubudlo 760 km2 lesov a v súčasnosti sa ťaží takmer 4 milióny kubíkov dreva na energetické účely. Udržateľná ťažba všetkého dreva je na lesných aj nelesných plochách 5,8 milióna kubíkov.
Napríklad v Prešovskom a Košickom kraji je celkové využiteľné množstvo drevnej biomasy z lesného hospodárstva a drevospracujúceho priemyslu vo všetkých formách a zo všetkých zdrojov podľa Lesníckeho výskumného ústavu 530-tisíc ton ročne. Súčasná ročná spotreba drevnej biomasy je však v týchto dvoch krajoch podľa dostupných údajov až 975-tisíc ton. Ročne sa tu teda spáli o 445-tisíc ton dreva viac. Toto drevo potom logicky buď nepochádza z tohto územia, alebo musí ísť o drevo vyššej kvality či nelegálnu ťažbu.
Výsledkom je ničenie lesov a zhoršovanie životného prostredia. Na Slovensku od roku 1995 skutočná ťažba v lesoch údajne prekračuje únosnú ročnú ťažbu v priemere o 20 percent.
Kvôli tomuto nekoncepčnému postoju slovenských štátnych orgánov k problému spaľovania biomasy, ale hlavne kvôli devastácii životného prostredia, ku ktorému dochádza, začalo lesoochranárske zoskupenie v pätnástich mestách Slovenska kampaň Biomasaker. Jej súčasťou je petícia za zrušenie dotácií na spaľovanie dreva v biomasových zariadeniach. Podľa Juraja Lukáča z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK má byť výsledkom kampane iniciatíva ministerstiev a poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorá zmení súčasne platnú legislatívu v prospech slovenskej prírody. Vyzbierať plánujú minimálne 100-tisíc podpisov.
„Hlavným problémom lesov severovýchodného Slovenska je fakt, že spotreba biomasy ťaženej v podobe stromov v lesoch vysoko prevyšuje prírastok dreva v regióne. Za vysokou ťažbou dreva na biomasu je extrémna dotácia, ktorá je minimálne 50 eur na kubík spáleného dreva a pri započítaní krížových dotácií sa vyšplhá až na 100 eur na kubík. To minimálne osemnásobne prevyšuje trhovú cenu dreva,“ tvrdí J. Lukáč. To podľa neho spôsobuje enormný tlak na posledné nevyrúbané lesy severovýchodného Slovenska, ktorých rozloha, ako dokazujú satelitné snímky projektu Corine, sa neustále znižuje. Jediná možnosť ako riešiť tento problém, je podľa J. Lukáča zrušiť dotácie a obmedziť biomasové elektrárne iba na bielu štiepku - odpad z drevospracujúcich podnikov, všetko ostatné zakázať.
***
MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA:
Podľa Maroša Stana z odboru komunikácie ministerstva životného prostredia patrí problematika hospodárenia v lesoch a ťažby dreva do kompetencie a legislatívy rezortu pôdohospodárstva. Vpôsobnosti ministerstva životného prostredia je ochrana lesov a chránených území v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny. Dodržiavanie zákona kontroluje a sankcie udeľuje Slovenská inšpekcia životného prostredia na základe podnetov. "Výrub porastov z lesných pozemkov znamená vždy zásah do ekosystému. Je však dôležité, aby takáto činnosť, ak je umožnená, bola aj dlhodobo udržateľná,“ vyjadril sa k problematike spaľovania biomasy M. Stano.
MINISTERSTVO PÔDOHOSPODÁRSTVA:
Peter Hajnala, riaditeľ odboru komunikácie a marketingu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidiekal: „Na Slovensku sa za posledných 23 rokov žiadne dotácie na produkciu a spaľovanie palivového dreva neposkytovali. Rastúci záujem o palivové drevo u obyvateľstva je podľa ministerstva spôsobený rastúcimi cenami fosílnych palív. Cena palivového dreva na Slovensku nie je v porovnaní s ostatnými susediacimi štátmi vyššia, napr. v Rakúsku je jeho cena vyššia cca o 30 percent.“ Podľa P. Hajnalu sa na Slovensku v roku 2013 využilo na energetické účely približne 3,8 milióna ton drevnej biomasy. Najväčší podiel tvoria odpady z drevospracujúceho priemyslu, výroby papiera a celulózy, ktoré sa využívajú prevažne na krytie vlastnej energetickej spotreby spracovateľov. Dodávky z lesných pozemkov dosiahli 1,4 milióna ton. Išlo prevažne o dodávky palivového dreva z neštátnych lesov. Celkový využiteľný potenciál lesnej biomasy na Slovensku je po zohľadnení ekologických obmedzení viac ako 2,5 milióna ton. „ V roku 2012 sa na Slovensku vyťažilo 8,23 milióna kubíkov dreva, čo bolo 92,8 percenta ročnej plánovanej ťažby. Zásoby dreva hrubšieho ako 7cm (hrubina bez kôry) sa v uvedenom roku zvýšili o 10,2 milióna kubíkov. Lesnatosť Slovenska vzrástla od roku 2000 o 1,8 percenta a zásoby dreva na 1 ha lesa z 215 na 244 kubíkov,“ uviedol P. Hajnala.
(Zdroj: Bardejovský KORZÁR, 29.4.2014)