Austrálski hasiči: Nie klimatická zmena, ale bezzásah spôsobuje katastrofálny nárast požiarov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na sociálnych sieťach sa šíri argumentami podložený článok o tom, že nie klimatická zmeny, ale ochrana životného prostredia spôsobila nárast požiarov v austrálskej buši. Austrálske občianske hnutie zverejnilo dve analýzy požiarov v buši na juhovýchode Austrálie. Analýzy poukazujú na to, že podobne ako v prípade amerického Západu, veľké množstvo "suchej hmoty" v krovinách, ktorá vzniká kvôli environmentálnym zákazom zaužívaných a riadených požiarov, znásobuje v priebehu rokov riziko požiaru tak, že to vedie ku katastrofe. Na Lesmedium.sk zverejňujeme podstatnú časť článku a link na celý článok, publikovaný v januári tohto roka v Executive Intelligence Review.
Združenie dobrovoľných hasičov (VFFA) v Novom Južnom Walese veľmi jasne zobrazuje na svojich webových stránkach článok Mirandy Devine s názvom „Nie zmena podnebia, ale Zelená ideológia spôsobuje to, že sú požiare horšie“. Početné články na webových stránkach VFFA odkazujú na požiarnych expertov, varujúcich pre tým, že množstvo suchej hmoty (paliva) predstavuje skutočné nebezpečenstvo a že „je smiešne obviňovať klimatické zmeny“. V článku M. Devine spomenula federálne parlamentné vyšetrovanie požiarov v roku 2003, ktoré ukázalo, že štvornásobné zvýšenie suchých zvyškov tráv, kríkov a stromov vedie k trinásťnásobnému zvýšeniu tepla tvoreného požiarom.
Predseda spoločnosti Bushfire Front Inc. zo západnej Austrálie, Roger Underwood, 10. marca 2019 napísal vtedajšej ministerke životného prostredia Melisse Price po jej vyjadreniach, že nedávne požiare vo Victórii boli „výsledkom klimatickej zmeny“. Takéto dezinformačné reakcie ministerky nemohli zostať bez povšimnutia. Underwood má 40-ročné skúsenosti s riešením požiarov v Austrálii a v zámorí. Bol generálnym riaditeľom Katedry ochrany a správy krajiny (CALM) v západnej Austrálii. Napísal: „Žiadam vás, aby ste stiahli vaše vyjadrenia, v ktorých nedávne požiare dávate na vrub klimatickej zmene. Nie sú nápomocné austrálskym hasičom a sú nezdvorilé voči austrálskym vedcom a správcom, ktorí sa venujú problematike požiarov ... práve voči tým ľuďom, ktorí riskujú svoje životy na ochranu austrálskeho životného prostredia a komunít.“
Zúrivé požiare, šíriace sa Austráliou, boli celkom predvídateľné a odborníci, ktorí predpovedajú krízové situácie, sú úplne zdesení, že ich varovania boli ignorované. Množstvo suchých rastlinných zvyškov je v súčasnosti asi 10-krát väčšie, aké existovalo v čase britskej kolonizácie, keď sa o krajinu starali domorodci. V apríli 1770 kapitán James Cook opísal Austráliu ako „dymový kontinent“, pretože domorodé kmene vykonávali pravidelné kontrolované vypaľovanie, no v súčasnosti zákony o životnom prostredí bránia nevyhnutnému kontrolovanému vypaľovaniu a vyčisteniu krajiny, čo do horúcich veterných dní pripravilo pôdu pre megapeklo. V posledných desaťročiach to doviedla zelená ideológia k bezzásahu v lesoch, zarasteniu požiarnych lesných ciest a k nárastu suchého horľavého rastlinného opadu, pretože kontrolovanému vypaľovaniu bránia sporné zelené normy.
Požiarny expert David Packham vysvetlil, že 10-násobné zvýšenie suchého horľavého opadu znamená, že oheň bude stokrát intenzívnejší. Je to iba základná fyzika a nemá to nič spoločné s akoukoľvek klimatickou zmenou, ktorá môže nastať. "Všetkému je možné zabrániť, je to úplná tragédia," povedal viceprezident VFFA Brian Williams Jane Marwick v rádiu 2GB. "Tento oheň sa tvoril posledných 20 rokov." Za posledných 20 rokov vypaľujeme v Novom Južnom Walese menej ako jedno percento našej pôdy, ktorá je náchylná k požiarom. To znamená, že každý rok sa objem paliva neustále zvyšuje. A tento proces pokračuje, až kým nenastane takáto katastrofa.“
Link na článok:
https://larouchepub.com/pr/2020/200113_bushfires.html
Preklad: Miroslav Gregor