Anketa: „Uprednostnite rozum pred populizmom a pravdu pred účelovými informáciami“
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V decembrovom vydaní časopisu LES & Letokruhy zverejníme reprezentatívnu anketu s takmer dvadsiatkou osobností lesného hospodárstva a spracovania dreva. Odpovede zástupcov vlastníkov a obhospodarovateľov lesov, profesijných združení, odborných organizácií, štátnej správy a podnikateľských subjektov obsahujú množstvo zaujímavých názorov, informácií a argumentov, takže našim čitateľom určite pomôžu spoznať dôkladnejšie a komplexnejšie aktuálny stav lesníckeho a drevárskeho sektora na Slovensku.
Osobnostiam sme položili tri nasledovné otázky:
1. Blíži sa koniec roka 2020, poznačeného okrem iného aj jarnou a jesennou vlnou pandémie nového koronavírusu. Ktoré konkrétne udalosti a okolnosti tohto roka najviac ovplyvnili Vaše rozhodnutia a Váš profesijný alebo aj súkromný život a čo Vás najviac v tomto roku zaujalo?
2. Ak by ste mali ohodnotiť tento rok v rezorte lesného hospodárstva a spracovania dreva, akou známkou by ste ho klasifikovali a prečo? Čo najpodstatnejšie sa v ňom podľa Vás podarilo dosiahnuť a ktoré Vaše očakávania naopak neboli naplnené?
3. Čo by ste zaželali všeobecne, ale aj z hľadiska zachovania a rozvoja trvalo udržateľného obhospodarovania lesov a spracovania dreva tomuto sektoru na Slovensku v novom roku 2021? Ktoré problémy je podľa Vás nevyhnutné akútne riešiť, aké strategické ciele by mali byť stanovené, čoho sa najviac obávate a v čo naopak dúfate?
JUDr. Vlasta Szabová, PhD., predsedníčka Odborového zväzu Drevo Lesy Voda, v odpovedi na tretiu otázku adresovala výzvu občanom Slovenska a najvyšším predstaviteľom vlády a štátu, ktorej časť zverejňujeme ako pozvánku k prečítaniu celej ankety v poslednom tohtoročnom vydaní časopisu LES & Letokruhy:
„Vážení občania Slovenskej republiky, najvyšší predstavitelia vlády a štátu, rozprávajte sa so všetkými, ktorým na prírode skutočne záleží a ktorí jej aj rozumejú. Uprednostnite rozum pred populizmom a pravdu pred účelovými informáciami.
Zamyslite sa nad tým, čo znamená pracovať a niesť zodpovednosť za svoju prácu a čo znamená hovoriť, ale nemať zodpovednosť. Naši lesníci majú rešpekt pred všetkými, ktorým záleží na prírode, sú pripravení odborne diskutovať o všetkých predstavách, akoby by mala vyzerať starostlivosť o les a prírodu Slovenskej republiky, potrebujú však príležitosť a priestor na to, aby ich hlas počúvali kompetentné orgány a občania nášho štátu.
V opačnom prípade bude Slovensko odsúdené k tomu, aby sa opakovali chyby z minulosti a v prípade lesov a prírody - omyl dneška sa nedá opraviť zajtra, budú dôsledky znášať budúce generácie a vina bude jednostranne pripisovaná lesníkom.
Zasaďme sa za to, aby naše lesníčky a lesníci pracovali v krajine, kde lesníctvo stále napĺňa odkazy svojich predkov a pokračuje v práci generácií lesníkov aspoň tým, že im vytvoríme priestor a dáme možnosť diskutovať o tom, čo nás všetkých trápi a je naším spoločným záujmom – náš les a príroda našej krajiny. Všetci, ktorí sa angažujú v problematike trvalo udržateľného obhospodarovania lesov, presadzovania prírode blízkeho hospodárenia v lesoch, hľadajme rovnováhu medzi postojom a záujmom tej ktorej skupiny.
Na spracovateľov dreva nenazerajme len cez optiku „ničenia slovenských lesov“, ale sa zamyslime, že bez mnohých produktov sa nedokážeme v bežnom živote zaobísť; napriek výstupom vedy a výskumu sa drevo ako najvhodnejšiu surovinu nepodarilo zatiaľ nahradiť.“
Jozef Marko