Analýza: Vlk, medveď a človek v Yellowstonskom národnom parku a na Slovensku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Malé porovnanie špecifík výskytu veľkých šeliem v pôvodných a zmenených ekosystémoch na príklade Yellowstonského národného parku v USA a slovenských lesov. Yellowstonský národný park – výmera cca 9 000 km2 nenarušenej, nedotknutej prírody, v ktorej ešte pred 200 - 300 rokmi "vládli" len pôvodní obyvatelia - domáci Indiáni a možno zopár zálesákov - traperov. Výmera lesov v Yellowstonskom národnom parku je na jeho 80 percentách, čiže zaberá približne 7 200 km2. Zvyšok, teda asi 1 800 km2, sú nezalesnené a vodné plochy.
Slovensko: Ak ku všetkým našim lesom s výmerou cca 20 800 km2 pridáme adekvátne 20 percent nelesných plôch Yellowstonu, tak nám vyjde, že vlk a medveď by sa mohli u nás silne teoreticky vyskytovať na celkovej ploche 26 000 km2 lesnej a pridruženej nelesnej krajiny.
Výskyt šeliem v Yellowstonskom národnom parku a na Slovensku
V Yellowstonskom národnom parku žije 100 vlkov t. j. 11,1 vlka/1000 km2. Je to prírodná hustota, pretože je tam zakázaný akýkoľvek lov. A na Slovensku? Ak vezmeme za základ odborne odhadnuté minimum z rozpätia početnosti vlka z Programu starostlivosti o vlka 300 jedincov, tak u nás žije minimálne 11,5 vlka/1 000 km2.
V Yellowstonskom národnom parku žije 700 medveďov, čo je 77,7 medveďa /1 000 km2. U nás už v roku 2014 žilo najmenej 1 265 medveďov. S minimálnym prírastkom a prirodzenou mortalitou ich už musí byť v dnešnej dobe u nás najmenej 2 600, čo je cca 100 medveďov/1 000 km2.
Hustota ľudskej populácie Yellowstonskom národnom parku a na Slovensku
Počet stálych obyvateľov v nenarušenom Yellowstone s pôvodnou prírodou je jedna veľká nula a to isté sa teda týka aj akýchkoľvek aktivít človeka. Na Slovensku žijú najmenej 2 milióny obyvateľov minimálne po obvode zalesneného územia, ba dokonca niekde aj priamo v ňom.
A to naše zalesnené i pridružené nezalesnené územie je na rozdiel od Yellowstonu intenzívne využívané a intenzívne menené najmenej po dobu 900 rokov! Veď ešte pred 250 rokmi sme tu mali približne len polovičnú výmeru súčasných lesov (pardon, podľa pseudoochranárov plantáží).
Pritom ani vlk a ani medveď sa nevyskytujú na celých tých 26 000 km2 z dôvodu nevhodnosti ich životných podmienok (hlavne hustejšie človekom využívané južné a juhozápadné lesné oblasti ), čo mimo iné znamená, že tam, kde sa vlk a medveď u nás vyskytujú, musia byť ich stavy oproti hospodárskym aktivitám človeka vysoko nadnormálne, čiže sú tam premnožené.
Záver je jednoznačný. Vlk aj medveď sa u nás v úplne zmenených podmienkach a človekom husto obývanej krajine vyskytujú v ďaleko vyššej populačnej hustote, ako v prírodne úplne zachovaného a ľudoprázdneho prostredia Yellowstonského národného parku.
A ešte jedna poznámka. Všade na svete sa tento problém rieši umelou reguláciou zo strany človeka. V našom prípade ide len o to, aby sa táto regulácia robila sofistikovane a hlavne legálne, čiže inými slovami - na odborných základoch a v únosnej miere, teda plánovite, nie nekontrolovane a živelne. Lebo inak – chudák vlk aj medveď...
Ing. Jaroslav Ďurík
(Autor je lesník, poľovník a bývalý profesionálny pracovník štátnej ochrany prírody)