Analýza na portáli EURACTIV Slovensko: Vlci zabili v roku 2022 dvojnásobne viac oviec ako v roku 2019. Podobný vývoj je aj pri stratách na hovädzom dobytku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ministerstvo životného prostredia SR pre portál EURACTIV Slovensko uviedlo, že v prípade vlka dravého určite nepôjde do rozhodnutí, ktoré by automaticky znamenali prehratý súdny spor. Agrorezort kvóty pre lov odôvodňuje aj prípadom zabitého poníka Ursuly von der Leyen. Podľa ochranára Juraja Lukáča ale ministerstvo stále nevysvetlilo, prečo treba zastreliť 60 vlkov. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pre portál EURACTIV Slovensko bližšie vysvetlilo, prečo odporúča lov vlka dravého, ktorý je od roku 2021 celoročne chránený. Pracovná skupina ministerstva pôdohospodárstva 8. novembra odporučila kvótu lovu vlka dravého na 60 jedincov za rok.
„Ako hlavný dôvod pre odstrel ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka udáva škody, ktoré vlky spôsobujú na stádach hospodárskych zvierat, hlavne oviec a hovädzieho dobytka. „Aktívny manažment populácie vlka dravého na Slovensku bude znižovať nebezpečenstvo pre hospodárske zvieratá a potenciálne aj pre ľudí,“ tvrdí.
Chovatelia strhnutie zvieraťa musia hlásiť do Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat (CEHZ). Tá vedie len súhrnné údaje za straty spôsobené šelmami. Z jej údajov vyplýva, že počet strát v čase rastie. Za ostatných desať rokov sa zvýšil skoro trojnásobne. Kým v roku 2013 chovatelia nahlásili 466 zabití, v roku 2022 to už bolo 1 335.
Podobný obraz podáva aj graf, ktorý agrorezort poskytol portálu EURACTIV Slovensko. Podľa neho mal v roku 2022 vlk na svedomí dvojnásobne viac oviec ako tri roky predtým. Podobný vývoj je aj pri stratách na hovädzom dobytku.
Rovnaký trend potvrdzujú aj dáta o škodách spôsobených chránenými zvieratami, ktoré portálu EURACTIV Slovensko poskytlo ministerstvo životného prostredia. Ide o súhrn kompenzácií, ktoré štát vypláca chovateľom za zabité zvieratá.
Kým pred troma rokmi na náhradách zaplatil zhruba 270-tisíc eur, v roku 2022 to bolo bezmála milión eur. Len za dva roky tak náklady štátu na kompenzácie narástli 3,5-násobne. Najväčšie škody na zvieratách má s prehľadom na svedomí vlk dravý. V roku 2020 usmrtil zvieratá v hodnote 313-tisíc eur, o dva roky neskôr už ich hodnota bola 576-tisíc eur.
Rastúca krivka počtu evidovaných strát, ale aj ekonomických škôd má spoločného menovateľa – nárast kompenzácií. Ak chce chovateľ náhradu, musí každé zabité zviera okamžite ohlásiť na okresnom úrade a následne regionálnemu veterinárovi, ktorý potvrdí, že zviera naozaj zahynulo po útoku šelmy a nie napríklad pastierskeho psa.
Náročná byrokracia v minulosti chovateľov od oznamovania úhynov odrádzala. V roku 2021 došlo k navýšeniu odporúčaných cien za zabité zvieratá, čo zvýšilo motiváciu farmárov škody nahlasovať. Dnes za jednu strhnutú, úžitkovú ovcu chovateľ dostane zhruba 470 eur, v prípade plemenných kusov je to ešte o 20 percent viac,“ napísal portál EURACTIV Slovensko.
Link na celý článok: Päť dôvodov prečo (ne)loviť: Agrorezort vysvetlil, prečo odporučil kvóty na 60 vlkov – euractiv.sk