Amsterdam nariadil stavať z dreva: Zníženie emisií o 220 tisíc ton ročne
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Amsterdam vydal nariadenie, podľa ktorého bude od roku 2025 vyžadovať, aby najmenej dvadsať percent všetkých novopostavených bytových projektov v holandskej metropole bolo z dreva alebo iného biologického materiálu. Mesto tak urobilo ďalší krok ku klimatickej neutralite, ktorú by chcelo docieliť do roku 2050. Informuje o tom portál e15.cz.
Dohodu o drevostavbách nazvanú Green Deal Timber Construction podpísalo všetkých 32 municipalít metropolitného regiónu na konferencii MRA Sustainability Summit 2021. Okrem dreva je možné použiť aj ďalšie prírodné materiály ako korok alebo konope. Mesto chce nariadením dosiahnuť predovšetkým zníženie závislosti na oceli a betóne, ktorých produkcia zaťažuje životné prostredie veľkým množstvom oxidu uhličitého.
„Zatímco výstavba z betonu a oceli spotřebovává spoustu energie a způsobuje emise CO2, využití dřeva jako ekologičtějšího stavebního materiálu vede k jejich výraznému snížení. Navíc přináší řadu ekonomických výhod. Výstavba z lehkých prefabrikovaných dřevěných modulů minimalizuje dopravu, zkracuje dobu realizace a snižuje náklady spojené s výstavbou přímo na staveništi. To vše znamená, že dřevo je i z ekonomického hlediska zcela konkurenceschopné jiným stavebním materiálům,“ komentoval to pre web tzb-info.cz konateľ devolepera UBM Development Czechia Helmut Berghöfer.
Portál e15.cz ďalej píše, že aby stavba mohla byť ako drevostavba kvalifikovaná, v prípade rodinného domu musí obsahovať minimálne osemdesiat percent dreva alebo biologických materiálov. Pri viacpodlažných budovách sa požadovaný podiel znižuje k päťdesiatim percentám. Amsterdam Institute of Advanced Metropolitan Solutions si od implementácie dohody sľubuje zníženie emisií v meste až o 220-tisíc ton ročne.