Americkí vedci vysadia štyri milióny rýchlo rastúcich hybridných topoľov: Geneticky upravené stromy majú účinnejšie viazať uhlík
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
S cieľom bojovať proti klimatickým zmenám kalifornský biotechnologický startup Living Carbon geneticky upravil stromy, aby účinnejšie sťahovali uhlík zo vzduchu. Po rokoch výskumu je spoločnosť pripravená vysadiť niektoré zo svojich geneticky modifikovaných stromov do zeme. Výrazné zníženie emisií skleníkových plynov pravdepodobne nebude stačiť na zabránenie škodlivému otepľovaniu klímy. Informáciu uverejnil portál Freethink.com, z ktorej ju prevzal u nás Nextech.sk.
„Budeme musieť aj zachytiť a izolovať časť uhlíka, ktorý je už vo vzduchu. Stromy sú prirodzenými zásobárňami uhlíka – prostredníctvom fotosyntézy sťahujú CO2 zo vzduchu a potom ho ukladajú do koreňov, konárov a listov.
Vo všeobecnosti platí, že čím väčší je strom, tým viac uhlíka dokáže uložiť. Ibaže môže trvať desaťročia, kým strom vyrastie zo semenáčika do plnej výšky, pričom my potrebujeme, aby čo najskôr zachytával čo najviac uhlíka. Living Carbon preto skúma spôsoby, ako využiť genetické inžinierstvo na to, aby sa stromy stali lepšou zbraňou v boji proti klimatickým zmenám. Jej prvý produkt je rýchlo rastúci hybridný topoľ, ktorý údajne dokáže zachytiť viac uhlíka ako jeho neupravené náprotivky,“ napísal portál Freethink.com.
Spoločnosť podľa neho plánuje vysadiť štyri milióny týchto geneticky modifikovaných stromov v roku 2023. Na začiatok to bude 60 000 sadeníc v Georgii a Pensylvánii už teraz do konca februára 2023.
Link na celý článok: Nextech | Vysadili prvé geneticky modifikované stromy na odstraňovanie uhlíka z ovzdušia