Americkí vedci: Výrub stromov nemusí jednoznačne znamenať ďalšie otepľovanie planéty
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ľudstvo vedie boj s klimatickou krízou na viacerých frontoch. Niektorí sa zameriavajú na dopravu, iní na vplyv ľudskej aktivity, poľnohospodárstva či priemyslu. Otepľovanie už nie je len vzdialená hrozba, ktorou nás „strašia“ ochranári a odborníci. Americký odborník na životné prostredie Christopher A. Williams z Clark University sa so svojím tímom v rozsiahlom výskume zameral na to, ako prispievajú k zvládnutiu situácie stromy. Zistil, že nie všetky predpoklady o týchto zelených bojovníkoch sú pravdivé. Informáciu o zisteniach amerických vedcov zverejnil portál NášVidiek.sk.
Upozornili na fakt, že výrub stromov nemusí jednoznačne znamenať ďalšie otepľovanie planéty. Na niektorých miestach v skutočnosti prispieva k ochladeniu. Štúdiu, ktorú podporila aj NASA, zverejnili v žurnále Science Advances. Jej prínos vidia najmä pre politikov a manažovanie úsilia, ktoré sa obracia na lesy s cieľom zmierniť klimatickú zmenu.
Je známe, že lesy uskladňujú oxid uhličitý zo vzduchu v dreve a pôde, čím spomaľujú hromadenie skleníkových plynov v atmosfére. To však nie je jediný vplyv na klímu. Lesy často predstavujú oveľa tmavšie plochy, ktoré absorbujú viac slnečného žiarenia a udržiavajú teplo. Tento jav je známy ako albedo efekt. „Zistili sme, že v niektorých častiach krajiny predstavujú lesy cestu k otepľovaniu planéty, keď vezmeme do úvahy kompletný vplyv uhlíka a albedo efektu,“ vysvetlil Christopher A. Williams.
Link na celý článok na portáli NášVidiek.sk: