Aktivistka o štátnych ochranároch: Niektorí robia svoju prácu s nechuťou, všetko je o ľuďoch
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Portál Pravda.sk publikoval včera článok o tom, že momentálne sa riešia národné parky, problém s medveďmi, no ochota zaoberať sa inými druhmi podľa aktivistov chýba. Ako príklad uvádzajú netopiera, ktorého pracovník Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP) odporúčal vypustiť, no tým mu takmer podpísal rozsudok smrti. Ďalej poranenú sovu, ktorá mala smolu, že ju našli v okrese bez veterinára s adekvátnou starostlivosťou. Tiež ježka, ktorého nakoniec musela ošetriť súkromná veterinárka až po výzve na sociálnej sieti, lebo pracovníci ŠOP v regióne nebrali telefón.
„Chýba im viac profesionálov, ktorí by sa vedeli starať o poranené či hendikepované chránené živočíchy,“ hovorí na portáli Pravda.sk Mária Sliacka z občianskeho združenia SOS linka pre zvieratá v núdzi. Je presvedčená, že v tejto veci by pomohlo navýšenie špeciálne vyškolených pracovníkov ŠOP. „Štátna ochrana prírody s tým má dlhodobý problém. Napriek tomu, že od roku 2014 existuje pohotovosť pre zranené a hendikepované chránené živočíchy, výraznejší posun k lepšiemu nenastal. Niektorí službukonajúci robia svoju prácu s nechuťou, snažia sa tejto povinnosti vyhnúť. Výnimkou je len pár jednotlivcov. Všetko je o ľuďoch,“ konštatuje Mária Sliacka.
Generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska súhlasí, že starostlivosť o chránené živočíchy je potrebné podporiť. „Pracovníkov s kumulovanou funkciou, ktorí sa zaoberajú touto problematikou, síce máme, ale je to nedostatočné. Súvisí to najmä so zvyšovaním pozitívneho vzťahu ľudí k prírode. Viac si všímajú poranené či opustené mláďatá a podobne. Často nám preto volajú, no my na zabezpečenie tejto činnosti nemáme dostatočné, najmä personálne kapacity.“
Link na celý článok: