Ako sa pripravuje čerpanie eurofondov podľa návrhu Partnerskej dohody SR na roky 2021 – 2027: Zaostrené na zlepšenie ochrany prírody
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky oznámilo verejnosti, že v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie zverejnilo návrh strategického dokumentu s celoštátnym dosahom „Partnerská dohoda Slovenskej republiky na roky 2021 – 2027“ a správu o hodnotení strategického dokumentu s celoštátnym dosahom na svojej internetovej stránke a na Enviroportáli. Verejné prerokovanie správy sa uskutoční 10. novembra, pripomienky je potrebné zaslať do 17. novembra tohto roka.
Na portáli Lesmedium.sk uverejňujeme kapitolu v návrhu partnerskej dohody, nazvanú Zlepšenie ochrany prírody, krajiny, biodiverzity a ekosystémových služieb a link na kompletnú informáciu.
V tejto oblasti je dôležitá ochrana biotopov a druhov, najmä v sústave Natura 2000 v súlade s Prioritným akčným rámcom financovania Natura 2000 v SR na programové obdobia 2014 - 2020 a 2021 - 2027, podpora biodiverzity, ochrany a obnovy ekosystémov a ekosystémových služieb. Vhodnými aktivitami bude realizácia schválených dokumentov manažmentu (vrátane hlucháňa hôrneho), manažment chránených biotopov a druhov (vrátane CITES) vrátane dobudovania a rozšírenia záchranných centier pre ohrozené druhy živočíchov a rekonštrukcia objektov určených na výkon funkcií štátnej ochrany prírody, ako aj monitoring a mapovanie biotopov a druhov, odstraňovanie inváznych druhov, budovanie zelenej/modrej infraštruktúry, zabezpečenie kontinuity a konektivity vodných tokov.
Realizovaná bude aj systematická podpora revitalizácie zanedbaných a nevyužívaných území verejných subjektov v intravilánoch sídiel pri zachovaní pravidla, že obnovené objekty a územia budú využité na činnosti nehospodárskeho charakteru a pri ich revitalizácii sa uplatnia vysoké environmentálne kritériá. Podporovaná bude aj obnova a budovanie environmentálnych centier, a to aj v chránených územiach, za účelom zvyšovania environmentálneho povedomia a osvety v širšom kontexte, slúžiacich pre odbornú aj širokú verejnosť.
Environmentálne centrá budú využívané na zvýšenie environmentálneho povedomia verejnosti taktiež v oblasti adaptácie na zmenu klímy, vodného hospodárstva, prechodu na obehové hospodárstvo s dôrazom na odpadové hospodárstvo a kvality ovzdušia. Očakávané výsledky:
- zlepšenie ochrany a stavu biotopov a druhov a krajinných štruktúr, vrátane boja proti inváznym druhom,
- skvalitnenie sídelného prostredia prostredníctvom zelenej a modrej infraštruktúry,
- podpora ochrany prírody a biodiverzity, a to aj novými prvkami zelenej/modrej infraštruktúry, napr. revitalizáciou a obnovou spojitosti vodných tokov, obnovou inundačných území, ako aj odstraňovaním bariér v tokoch,
- znižovanie rozlohy zanedbaných a nevyužívaných území v intravilánoch sídiel a eliminácia ich nepriaznivého vplyvu na životné prostredie,
- zlepšenie environmentálneho povedomia prostredníctvom environmentálnej osvety a informovanosti a podpory environmentálnych centier.“