Ako sa menia lesy na Slovensku?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
To je téma marcovej Vedy v Centre, stretnutia odborníkov s verejnosťou v komornej atmosfére pri kávičke. Uskutoční sa 26. marca v Bratislave.
O 17. hodine v budove Centra vedecko-technických informácií SR (Lamačská cesta 8/A, na Patrónke) budú rozprávať RNDr. Milan Valachovič, CSc., a RNDr. Ivan Jarolímek, CSc., z Botanického ústavu SAV v Bratislave. Vo svojom výskume sa dlhodobo zaoberajú prehľadom rastlinných spoločenstiev Slovenska, najnovšie komplexným spracovaním lesných a krovinových spoločenstiev.
V kaviarni predstavia lesy Slovenska zo všetkých možných pohľadov. Vysvetlia a objasnia zákonitosti ich vzniku a upozornia na invázne a nepôvodné dreviny. Budú hovoriť o zmenách lesnej vegetácie v dôsledku meniacich sa klimatických faktorov a aj o tom, ako a za aký čas sa les dokáže obnoviť po rôznych kalamitách. Odpovedia aj na otázku, či sa zdravotný stav našich lesov neustále zhoršuje, respektíve či je pravda, že z celkovej plochy lesa na Slovensku je poškodená viac než polovica.
Lesy pokrývajú približne 41 % územia Slovenska. Viac ako 59 % je listnatých. Z drevín má najväčšie zastúpenie buk, 32 %, nasleduje smrek s 25 % a tretí je dub s 11 %. Geobotanici sa dokážu pozerať na les prostredníctvom jeho vývoja od najmladšieho obdobia štvrtohôr až po súčasnosť. Dokážu určiť, kde sa obraz súčasného lesa najviac blíži k ideálu prirodzeného lesa.
V neformálnej a priateľskej atmosfére pri káve sa môžete do diskusie zapojiť aj vy. Túto atraktívnu vedeckú kaviareň organizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR pravidelne, raz do mesiaca. Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný.
red