Agrorezort kritizuje návrh klimatického zákona: Výhrady má aj voči cieľu stanovenému envirorezortom pre záchyty uhlíka v pôde a lesoch
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Klimatický zákon pred poľnohospodárstvo kladie cieľ znížiť do roku 2030 emisie o 10 percent oproti roku 2005. Agrorezort nevie, ako ministerstvo životného prostredia k tejto méte dospelo, a naznačuje, že obmedzenie emisií v sektore nebude ľahké, pretože jeho cieľom je zvyšovať stavy hospodárskych zvierat a na obmedzenie umelých hnojív farmári už nemajú veľký priestor. Záchyty skleníkových plynov v sektore pôdy a lesov by sa mali zvýšiť o štvrtinu. Podľa agrorezortu to nie je v súlade s európskou legislatívou a kritizuje aj navrhovaný sankčný mechanizmus. Informuje o tom portál EURACTIV.sk.
„Ministerstvo pôdohospodárstva nesúhlasí so znížením emisií, ktoré od poľnohospodárskeho sektora očakáva nový klimatický zákon. Agrorezort má výhrady aj voči navrhovanému cieľu pre záchyty uhlíka v pôde a lesoch a nepáči sa mu ani to, že ho ministerstvo životného prostredia chce pokutovať, ak tieto povinnosti nesplní.
Poverený minister životného prostredia Ján Budaj v pondelok 30. januára predstavil historicky prvý klimatický zákon, ktorý má Slovensko do roku 2050 priviesť k uhlíkovej neutralite. Legislatíva kladie ciele na zníženie emisií skleníkových plynov pre všetky sektory, pričom za ich plnenie majú byť zodpovedné jednotlivé ministerstvá.
Budaj pred ministerstvo pôdohospodárstva predložil ešte jeden cieľ. Tým je v sektore pôdy a lesného hospodárstva (LULUCF) zvýšiť záchyty skleníkových plynov o 25 percent. Referenčným bodom je opäť rok 2005. Agrorezort ale upozorňuje, že Slovensku povinné záchyty pre sektor využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a lesníctva (sektor LULUCF) už vyplývajú z osobitného európskeho nariadenia.
V aktuálnej revízii tohto nariadenia sa záchyty počítajú iným spôsobom a nevychádzajú z úrovne emisií z roku 2005, ale z porovnania s obdobím rokov 2016 až 2018. Slovensku nariadenie stanovilo navýšenie záchytov vo výške 504 kiloton ekvivalentu oxidu uhličitého,“ píše portál EURACTIV.sk.
Link na celý článok: Agrorezort nesúhlasí so znižovaním emisií, ktoré od farmárov žiada Budaj – euractiv.sk