Agrolesníctvo dobré pre pôdu, prírodu a výnosy: Dynamické agrolesy so stáročnými poznatkami
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Poľnohospodárstvu sa často vyčíta, že vytvára druhovo chudobné monokultúry. S touto povesťou musí bojovať aj lesníctvo. Združenie Naturefund chce ukázať, čo môžu dreviny dosiahnuť na poľnohospodárskej pôde. Takzvané dynamické agrolesy (DAF) majú do súčasného obhospodarovania pôdy vniesť stáročné poznatky. Týmto spôsobom možno zvýšiť výnosy a vytvoria sa klimaticky odolné pestovateľské plochy.
Kde a na akých základných princípoch pôsobí Naturefund e. V., ako sa vytvárajú odolné agrolesnícke systémy a kde sú už viditeľné prvé úspechy? Opýtali sme sa v rozhovore.
Čo sa skrýva za vašou agrolesníckou metódou?
„DAF je kultivačná metóda, založená na poznatkoch pôvodných obyvateľov Latinskej Ameriky. Plodiny a sprievodné rastliny sa vysádzajú tesne vedľa seba na tej istej ploche - bližšie, ako sa dočítate v stredoeurópskych učebniciach. Rastliny by mali prichádzať do kontaktu najmä v koreňovej zóne, kde je najväčšia rozmanitosť života, aby sa dosiahli synergické účinky a symbiózy.
Hlavným rozdielom oproti "konvenčným" agrolesníckym systémom je veľká rozmanitosť rastlín. Stromy, kríky, trvalky, jednoročné byliny a rôzne druhy zeleniny spolu vytvárajú veľmi hustý a dynamický systém, ktorý sa upravuje najmä strihaním. Mimochodom, toto sú aj základné princípy DAF: diverzita, hustota, prerezávanie!“
Aký úžitok má príroda z vašich agrolesníckych systémov?
„Rady dynamických agrolesov vytvárajú na poliach rôzne biotopy. Rady stromov s hustým podrastom poskytujú maloplošné biotopy pre rôzne živočíchy. Vytvárajú humus, poskytujú ochranu pred vetrom a pôdnou eróziou, ukladajú CO2 a viažu vlhkosť. Týmto spôsobom ochladzujú aj okolitú krajinu. Terén ako celok je oveľa štruktúrovanejší.
Je krásne, keď sa systém približne po troch rokoch vyvinie a stabilizuje. Výnosy sa zvyšujú a človek vždy žasne nad biodiverzitou živočíchov a rastlín, ktorá sa tam zhromažďuje. Pozitívnou skúsenosťou sú pre nás aj reakcie ľudí, keď sami zažijú a pochopia takýto agrolesnícky systém.“
O ktorých ľuďoch hovoríte?
„V podstate každý, kto má záujem o túto metódu kultivácie a chce sa o nej dozvedieť viac, nás môže kontaktovať. Zatiaľ sme nerealizovali žiadne konkrétne projekty s lesnými správami a lesníkmi, ale považujeme to za veľmi zaujímavé. V súčasnosti sa staráme najmä o zostavovanie a objednávanie rastlín pre poľnohospodárov alebo obce.
Práve sme vykonali prvé hodnotenie našich projektov. V budúcnosti chceme našim projektovým partnerom poskytnúť zoznam lesných škôlok a lesníckych spoločností.“
Pôsobíte aj v iných krajinách sveta. Kde - a čo je tam iné?
„So spoločnosťou DAF pôsobíme najmä v Bolívii, na Madagaskare a v Burkine Faso. V budúcnosti získame aj pozemky v Kostarike a obnovíme ich s pomocou DAF. Mnohí ľudia v týchto krajinách sa stále živia samozásobiteľským poľnohospodárstvom. Viaceré dynamické agrolesy tam majú oveľa vyššiu hodnotu a môžu mať veľký význam pre živobytie. DAF tamojšej malej farmárskej rodine poskytuje nielen potraviny a hospodárske produkty, ale okrem iného aj palivové a stavebné drevo. Táto interakcia následne zachováva a chráni divokú, prirodzenú vegetáciu.“
Samozrejme, ide o iné podmienky ako v Nemecku
„Pre Nemecko s vysokým stupňom mechanizácie sú potrebné iné koncepcie. V tomto prípade sa DAF oceňuje predovšetkým pre svoje ekosystémové služby a funkcie orientované na verejné blaho v kontexte ochrany klímy. Ide predovšetkým o príspevok k ochrane prírody a biodiverzity.
Sme si istí, že s každým ďalším rokom, keď bude viac sucha, prívalových dažďov a iných extrémov počasia, dôjde k prehodnoteniu a vzrastie ochota hľadať alternatívy, akými sú agrolesnícke systémy.
Sme presvedčení, že súčasné veľkoplošné poľnohospodárske monokultúry s ich intenzívnym pestovaním nebudú odpoveďou na výzvy nasledujúcich rokov a desaťročí.“
Zdroj: Forstpraxis.de
Preklad: Bc. Barbora Albrechtová