Agrárna komora Slovenska je pobúrená zámerom vyhlásiť Národný park Podunajsko: Kto sa postará o rodiny, ktoré prídu o prácu a príjmy?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Agrárna komora Slovenska (AKS) vyjadruje v mene skutočných poľnohospodárov pobúrenie nad avizovanými krokmi Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). Pred pár dňami MŽP SR a dočasne poverený minister Ján Budaj spolu so skupinou poslancov NR SR informovali širokú verejnosť o tom, že poverili Štátnu ochranu prírody SR (ŠOP SR) na vypracovanie projektu nového národného parku a odbornej dokumentácie na Dunaji tzv. “Podunajsko“.
„Je nám známe, že Národný park je rozsiahlejšie územie, prevažne s ekosystémami a bez zásahu ľudskej činnosti. Priestor, ktorý tvoria nadregionálne biocentrá, v ktorých je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti. Veľmi dobre si uvedomujeme, že v kontexte klimatických zmien je potrebné chrániť aj vytvárať chránené územia, ale nemôžeme prijať rozhodnutia, aké vznikajú bez vzájomnej informovanosti ľudí, ktorí žijú a hospodária v dotknutých územiach. Pred takto zamýšľanými zásadnými zmenami a zásahmi do agrárnej krajiny je nevyhnutný rozsiahly dialóg,“ uviedla predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Ing. Helena Patasiová.
AKS ďalej skonštatovala, že nedávno ohlásené kroky MŽP SR vyvolali napätie a nervozitu medzi konkrétnymi poľnohospodármi v dotknutej oblasti. Napríklad tu pôsobí farmár z Kľúčovca, ktorý patrí medzi najvýznamnejších pestovateľov koreňovej zeleniny na Slovensku. Z úveru investoval prostriedky do rozvoja svojej rodinnej farmy, kde dnes zamestnáva v hlavnej sezóne až 100 ľudí. Dnes sa po rokmi vybudovanom hospodárstve, vypestovaných ton kvalitnej zeleniny, ktorá kŕmi domácnosti nielen na celom Slovensku a zároveň dáva prácu ľuďom v regióne s veľkým znepokojením pýta, či bude musieť svoje poľnohospodárske práce ukončiť?
„Kto sa postará o rodiny, ktoré prídu o prácu a príjmy, na ktorých sú bytostne závislí? Zaplavia pulty v našich obchodoch dovážané, výživovo menej kvalitné zeleniny na úkor vízie ochranárov? Pri pestovaní sa už dnes dodržiavajú mimoriadne prísne ekologické postupy s ohľadom na ochranu životného prostredia a zachovávanie prirodzených biotopov. Je potrebné myslieť na našu potravinovú sebestačnosť a bezpečnosť. Mienenými krokmi sa budeme viac vzďaľovať ako napĺňať ciele Spoločnej poľnohospodárskej politiky v najbližšom období,“ vyhlásila Agrárna komora Slovenska.
Zdroj: O nás bez nás, ako ďalej Národný park Podunajsko? | Agrárna komora Slovenska (aksds.sk)
Ministerstvo životného prostredia SR v reakcii pre agentúru SITA zdôraznilo, že príprava Národného parku Podunajsko je len na začiatku a výsledná podoba územia a jeho zonácia bude výsledkom rokovaní s dotknutými stranami.
Envirorezort uviedol, že rozumie záujmu Agrárnej komory Slovenska využívať aj naďalej úrodnú pôdu na Žitnom ostrove pre poľnohospodárske účely. Cieľom vyhlásenia Národného parku Podunajsko má byť podľa ministerstva životného prostredia lepšia ochrana prírodného bohatstva na Žitnom ostrove a v okolí rieky Dunaj.
„Pre tento zámer budeme hľadať také riešenia, ktoré zvýšia ochranu prírody, no zároveň neohrozia prácu poľnohospodárov ani potravinovú sebestačnosť Slovenska,“ uviedol poverený minister životného prostredia Ján Budaj.