Aby neohrozovali turistov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vo Vysokých Tatrách pripravujú ďalšiu etapu likvidácie suchých stromov pri značkovaných turistických chodníkoch.
V tomto roku sa budú čisti trasy turistických chodníkov z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a v úseku Štart -Skalnaté pleso - Malá Svišovka. „Celkovo by malo by podľa pôvodného projektu spílených približne 4 500 kubických metrov dreva,“ informoval Jozef Gál z mestského úradu Vysoké Tatry. Celé by to malo stá 405 943 eur. Mesto sa má na projekte podieľa piatimi percentami, zvyšok chce získa z Environmentálneho fondu.
Skúsenosti z minulého roku, ale i najnovšie obhliadky v teréne číslo spílených stromov určite ešte zvýšia. Podľa Mariána Šturcela zo Štátnych lesov TANAP-u piliari sa budú musie vráti aj na chodníky, kde pílili stromy už vlani, keďže tu pribudli ďalšie suché stromy ohrozujúce turistov. Spíli bude nutné napríklad ďalšie vyschnuté stromy na trase z Hrebienka na Rainerovu chatu, z Hrebienka na Sliezsky dom, z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom a zo Štrbského Plesa na Popradské pleso.
Ďalšie rizikové chodníky sú v úsekoch Tatranská Lesná -Vodopády Studeného potoka či nástupy do oboch Studených dolín od Rainerovej chaty, ale i v oblasti pod Kriváňom pri Jamských plesách a na Troch studničkách. „Predís sa tomu dalo včasnejšími a intenzívnejšími zásahmi proti rozvoju podkôrneho hmyzu,“ uviedol Marián Šturcel. Všetky trasy turistických chodníkov ohrozených vyschnutými stromami sa nachádzajú v piatom, najprísnejšom stupni ochrany prírody.
Snahou mesta ako i Štátnych lesov je spíli stromy ešte do začiatku letnej turistickej sezóny. Keďže celý projekt je závislý od dotácií z Environmentálneho fondu, nie je vylúčené, že práce sa predåžia až do letnej sezóny. Turisti tak budú musie strpie dočasné uzávery značkovaných turistických chodníkov.
Všetky spílené stromy zostanú v lese. „Základnou podmienkou je, že stromy zostanú na mieste. Povinnosou dodávateľa bude, aby ich zabezpečil proti samovoľnému pohybu,“ dodal M. Šturcel.
Problém so suchými stromami nastal po veternej kalamite z roku 2004. Horská záchranná služba neustále upozorňuje na riziko padania nielen konárov, ale aj celých častí vyschnutých stromov na turistické chodníky. Riziko sa zvyšuje už pri menšom vetre. Všetky úseky, kde hrozí pád stromov, sú v teréne vyznačené informačnými tabuľami. Vstup na tieto chodníky je na vlastné nebezpečenstvo. Podľa riaditeľa Horskej záchrannej služby Jozefa Janigu zatiaľ neevidujú úraz turistu v dôsledku pádu vyschnutých konárov alebo stromov na turistických chodníkoch vo Vysokých Tatrách.
(Zdroj: Korzár, 17.4.2012)