Aby bolo na dotácie, lesy predávajú svoj majetok
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Aby farmári dostali v budúcom roku na podporu chovu zvierat a rastlinnú výrobu maximálnu výšku priamych platieb, štátne lesy a ďalšie podniky rezortu pôdohospodárstva budú musie preda čas svojho majetku. Téme sa vo štvrtok venovali Hospodárske noviny.
V rozpočte na rok 2008 sa totiž na platby pre poľnohospodárov nenašla celá suma. Preto sa súkromníkom budú predáva napríklad hájovne.
Z 3,8 miliardy korún určených na priame platby zo zdrojov štátu dostal rezort priamo približne 2,6 miliardy. „Pästo miliónov predstavuje zvýšenie príjmov aj výdavkov z predaja majetku - nepotrebných a nevyužívaných budov či hájovní štátneho podniku Lesy SR,“ vyhlásil rezort pôdohospodárstva. Včera jeho hovorkyňa Magdaléna Králová spresnila, že z chýbajúcej sumy sa predajom majetku pokryje len 300 miliónov, na čo sa poskladajú všetky organizácie rezortu. Zvyšok sa má uhradi „z kladného hospodárskeho výsledku Lesov SR“.
Spomínaných 3,8 miliardy korún tvorí 30 percent z celkových priamych platieb, ktoré dostanú farmári na svoje účty. Je to maximum, čo Slovensku na rok 2008 povolil Brusel. Z fondov EÚ však dostanú v budúcom roku ďalších 50 percent. Dovedna to bude 80 percent prostriedkov z úrovne priamych platieb, ktoré získajú farmári vo vyspelých štátoch únie.
Špecifikujú ceny a položky
Napriek tomu, že v rezorte pôdohospodárstva „bude potrebné vytvára rezervy, rozpočet na rok 2008 vnímam pozitívne“, povedal HN minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Kladne hodnotí aj to, že poľnohospodárstvu sa od nástupu „tejto vlády konečne venuje zaslúžená pozornos“, dodal. Otázne však je, či rezort chýbajúcich 500 miliónov korún nájde. Lesy SR so sídlom v Banskej Bystrici „počítajú s predajom prebytočného majetku“, informuje Jozef Marko z Lesov SR. „V týchto dňoch sa ešte špecifikujú konkrétne položky a ceny, za ktoré sa bude predáva. Takže teraz nemôžeme by konkrétnejší,“ povedal.
Simon je skeptický
Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon predpokladá, že 500 miliónov sa v budúcom roku nepodarí z predaja majetku získa. „Ak ho začnú predáva na budúci rok, bude to príjem podniku, ale nie ministerstva. Pritom Lesy SR nemôžu odviez peniaze do rozpočtu, ak by boli náhodou v mínuse. A to, či budú v pluse alebo v mínuse, ukáže sa až v marci 2009, keď podnik podá daňové priznanie,“ pripomenul Simon. Štátne lesy TANAP-u sa síce o rozhodnutí koalície získa dodatočné zdroje pre farmárov predajom majetku dozvedeli už minulý týždeň, ale podrobnosti nepoznajú.
V Tatrách už predávajú
Ekológovia upozorňujú, že viaceré objekty Štátnych lesov TANAP-u si v minulosti už kúpili členovia vedenia podniku. A v súčasnosti majú záujem aj o pozemky pod nimi. Obávajú sa, či nejde o skrytú privatizáciu štátnych lesov. Riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška predaj majetku podniku netají. „Predávame prebytočný majetok štátu. Bol schválený vo vedení ministra a podľa toho aj postupujeme.“ Hájovňu kúpil aj on, čo priznal. Ale podnik podľa neho takto predal už viac ako 80 nepotrebných objektov. Odôvodnil to napríklad prebytočným bytovým fondom firmy.
(zdroj: Hospodárske noviny)