A čím kúrite vy?, pýta sa Národné lesnícke centrum: Ponúka fakty namiesto dezinformácií
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum včera na svojom webovom sídle uviedlo, že považuje za dôležité vyjadriť sa k článku Lesoochranárskeho zoskupenia VLK a degradácii lesov v dôsledku energetického využívania lesnej biomasy. V článku Lesoochranárske zoskupenie VLK odôvodňuje degradáciu slovenských lesov nasledovne: Na energetické účely sa využíva aj tzv. hrubé drevo, ktoré by mohlo byť využité na iné účely. Využitím drevnej biomasy z lesov na energetické využitie sa znižuje bilancia pôdnych živín v lesných pôdach. Dotácia výroby lesných štiepok na energetické využitie zhoršuje stav lesov. Dochádza k úbytku lesov na Slovensku (údajná rozloha 760 km2).
„Energetické využívanie lesnej biomasy zhoršuje schopnosť viazania uhlíka v lesných ekosystémoch. V spoločnosti kde ceny tovarov, v tomto prípade dreva, sú určované dopytom a ponukou producentov (štátni a neštátni vlastníci a obhospodarovatelia lesov), je snaha o čo najlepšie speňaženie svojej produkcie. Dôležité je maximalizovať rozdiel medzi cenou tovaru (dreva) a výrobnými nákladmi. Pokiaľ producent nedokáže drevo predať na domácom a medzinárodnom trhu za priaznivejšiu cenu, prichádza na rad jeho energetické využitie. Napríklad slovenské podniky celulózo-papierenského priemyslu dokážu nakupovať vlákninové drevo v zahraničí lacnejšie ako na domácom trhu.
Slovensko má podľa dostupných údajov najväčšie zásoby tzv. mŕtveho dreva v prepočte na 1 hektár (cca 37 m3) v Európe, pričom doporučená hodnota je 10 m3. Podľa výsledkov Národnej inventarizácie a monitoringu lesov Slovenskej republiky, vykonanej v rokoch 2015 a 2016, má 85% lesných pôd priaznivú bilanciu pôdnych živín.
Výroba lesných palivových štiepok na Slovensku nebola nikdy dotovaná. Ide o závažnú dezinformáciu. Do roku 2019 bola dotovaná len výroba elektriny z drevnej biomasy, vrátane lesnej biomasy, ktorej rozsah je na Slovensku zanedbateľný (Bardejov, Topoľčany, Žarnovica). Podľa novely zákona o OZE z roku 2019 sa však už nedotuje výroba elektriny z lesnej biomasy. Takmer celá produkcia lesných palivových štiepok sa využíva na výrobu tepla a ich výroba dotovaná nebola a nie je.
Čo sa týka údajného úbytku lesov, rozloha lesných pozemkov využiteľných na produkciu dreva sa zvýšila podľa údajov v správe o stave lesného hospodárstva (Zelená správa) od roku 2010 o 16,5 tis. ha, lesnatosť územia (len na lesných pozemkoch) sa zvýšila zo 41 na 41,3%, zásoba dreva hrubšieho ako 7 cm sa zvýšila zo 461,9 na 484,5 mil.m3.
Zásoba uhlíka na lesných pozemkoch sa zvýšila zo 492,15 na 507,73 mil. ton. Celková lesnatosť Slovenska (lesné pozemky a neobhospodarované poľnohospodárske pozemky porastené lesnými drevinami) dosiahla hodnotu 51,1 ±0,9% (2 212 tis. ha). Zásoba dreva hrubšieho ako 7 cm na nelesných pozemkoch vzrástla za obdobie rokov 2006 – 2016 z 36 na 46 mil.m3,“ vysvetľuje na svojej internetovej stránke Národné lesnícke centrum.
Link na stanovisko NLC: