Doteraz som z masmédii počul iba správy, že vláda (a či len ministerstvo financií) chce zdaňovať dividendy z obchodných spoločností. Predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Ing. Milan Ovseník v článku „Vlastníci lesov kritizujú nové zdanenie“ hovorí o zdaňovaní podielov člena pozemkového spoločenstva. Nečudoval by som sa, keby mal pravdu, lebo naše masmédia sú očkované proti tomu, aby prinášali úplné informácie.
Ale predsa sa mi chce veriť skôr tomu, že si nestotožnili pozemkové spoločenstvá s obchodnými spoločnosťami a podiely zo spoločenstva s dividendami obchodných spoločností. Už aj preto, že súčasný daňový zákon osobitne hovorí o nezdaňovaní podielov z pozemkových spoločenstiev.
Ak by to však predsa len bola pravda, únia by medzi argumenty proti zdaňovaniu podielov mala zaradiť aj tvrdenie, že pozemkové spoločenstvá hospodária s majetkom svojich členov, na rozdiel od obchodných spoločností, ktoré podnikajú so svojim majetkom. V zmysle zákona o pozemkových spoločnostiach v prípade spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti vlastníci prenechávajú nehnuteľnosti do správy spoločenstva s cieľom spoločného obhospodarovania a užívania. Ale to v podstate platí aj o spoločenstvách hospodáriacich na spoločnej nehnuteľnosti.
Vlastníci teda prenechali bez náhrady spoločenstvu aj 80 ročné stromy. V dôsledku toho, pri predaji drevnej hmoty ich hodnota neprechádza do nákladov spoločenstva, ale celá do výnosov. (Ak by mala prejsť do nákladov, tak len z titulu náhrady vlastníkom a či nájomnej zmluvy.) Spoločenstvo má teda vyšší daňový základ ako by malo v prípade po prenesení hodnoty drevnej hmoty aj do nákladov, čo sa pochopiteľne prenáša aj do výšky vyplácaných podielov jednotlivým členom spoločenstva. Už to nie je pri rôznych daňových sadzbách pre právnické osoby a fyzické osoby zanedbateľné. Zdaňovanie podielov členov by len prehĺbilo nespravodlivosť.