Prihlásiť
Vitajte, Hosť
Užívateľské meno: Heslo: Pamätať si ma
Vitajte na novom fóre!
Máte skúsenosti z lesníctva, s ktorými sa chcete podeliť?
Zaujímajú Vás názory ostatných? Zapojte sa do Fóra o lese!
Všetkých tu vítame a tešíme sa na Vaše príspevky!
Nové príspevky môžu v tejto kategórii pridávať a komentovať iba registrovaní.

TÉMA: právna otázka

právna otázka 24.03.2017 03:07 #1

Vedeli by ste mi poradiť?

Ak zakonom 2/1958 boli zrušene útvary bývalých urbárov, mohli prejsť takéto pozemky na LV československého štátu ? V zákone sa nič nehovorí o zmene vlastníka. žiadne iné zákony neboli uplatnené .

S pozdravom
  • ján lorenčík
  • ján lorenčík-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

právna otázka 24.03.2017 03:11 #2

Ešte doplním otázku :
Musel byť vždy záznam o rušení útvarov v pozemkovej knihe ?
  • ján lorenčík
  • ján lorenčík-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

právna otázka 24.03.2017 08:41 #3

Či mohli. Vzhľadom na tolerovanie svojvôle úradov (možno aj neznalosti) sa všetko mohlo stať, aj prechod vlastníctva pozemkov urbárnikov.
Či už došlo k zmene vlastníctva v rámci vtedy platných zákonov, alebo z neznalosti bolo potrebné, alebo ešte stále sa dá údajne požiadať o reštitúciu.
Aspoň tak som pochopil Ing. Štefana Bútora, keď som si len tak zbežne pozrel v marcovom Les&Letokruhy okienko Vy sa pýtate, my odpovedáme.
A či musel byť vždy záznam o rušení útvarov v pozemkovej knihe? Taký zápis som nenašiel ani v prípade nášho komposesorátu.
  • Vlado46
  • Vlado46-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Expert
  • Príspevkov: 124
  • Získaných poďakovaní 2
  • Karma: 0
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

právna otázka 02.04.2017 22:27 #4

Vedeli by ste aj vysvetliť či sa daný zákon 2/1958 Zb. SNR len na vlastníkov urbariátu alebo aj na prenajaté pozemky ?
  • ján lorenčík
  • ján lorenčík-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

právna otázka 03.04.2017 20:21 #7

Podľa § 7:
Obhospodarovateľ pokračuje v nájomných pomeroch, ktoré sa týkajú spoločných lesov, len vtedy, keď je nájomcom hospodárska alebo rozpočtová organizácia; inak nájomné pomery zanikajú dňom, ktorý určí Sbor povereníkov nariadením.
  • Jaro
  • Jaro-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Začiatočník
  • Príspevkov: 37
  • Získaných poďakovaní 1
  • Karma: 3
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

právna otázka 03.04.2017 12:56 #5

V našich PKV nebol žiaden záznam ohľadom zákona č. 2/1958.
Ja som tu už písala, že u nás boli vyhotovené štyri zápisnice o odovzdaní lesných pozemkov a tie sa nachádzajú v príslušnom štátnom archíve, ale mali ich aj vtedajší predsedovia / ja mám kópie od môjho otca,/
/ Sú k nim priložené aj zoznamy osôb,/
To ostatné by ste mali nájsť v samotnom zákone .
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

právna otázka 03.04.2017 19:02 #6

Ano, v jednej z PKV bol zapísaný tento zákon , v druhej nie, ale z MP SR mi bolo odpovedané, že nebolo nutné, aby tento zákon bol spomenutý v PKV, pretože rušenie útvarov bol ku dňu vyhlásenia zákona .
Mňa len vo všeobecnosti zaujímalo či tento zákon sa vzťahoval na obce, resp. ak obec prenajala pozemky.
  • já lorenčík
  • já lorenčík-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora