Prihlásiť
Vitajte, Hosť
Užívateľské meno: Heslo: Pamätať si ma
Vitajte na novom fóre!
Máte skúsenosti z lesníctva, s ktorými sa chcete podeliť?
Zaujímajú Vás názory ostatných? Zapojte sa do Fóra o lese!
Všetkých tu vítame a tešíme sa na Vaše príspevky!
Nové príspevky môžu v tejto kategórii pridávať a komentovať iba registrovaní.

TÉMA: Rozdelenie zisku

Rozdelenie zisku 12.03.2017 11:09 #1

Nechcem obťažovať kompetentných na ministerstve, myslím, že sa tu nájdu odborníci, ktorí mi vysvetlia moju otázku.

Chcela by som vedieť, či môže nadpolovičná väčšina zhromaždenia, dať súhlas, aby zisk nebol vyplatený jednotlivým vlastníkom, ale napr. ako dar na nejaký účel, ktorý navrhne výbor.
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Rozdelenie zisku 13.03.2017 11:19 #2

PS môže časť zisku po zdanení darovať fyzickej osobe, samozrejme za predpokladu, že pri rozdelení zisku dodrží príslušné ustanovenia zákona o PS a zmluvy o pozemkovom spoločenstve.

Neviem, prečo si to chcete komplikovať tým ziskom - PS môže darovať peniaze kedykoľvek; je to legálny náklad účtovný, nie daňový podotýkam a nemusí čakať na rozdelenie zisku.
  • Jaro
  • Jaro-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Začiatočník
  • Príspevkov: 37
  • Získaných poďakovaní 1
  • Karma: 3
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Rozdelenie zisku 14.03.2017 07:54 #3

Zákon o pozemkovom spoločenstve dávať dary nezakazuje.
A predpokladám, že nepadne individuálny rozum spoločenstva na takú úroveň, že by to bolo potrebné riešiť zákonom.
Ale napríklad si treba napríklad uvedomiť, že
"vlastník spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti podľa odseku 1 prenecháva túto nehnuteľnosť do správy spoločenstva s cieľom spoločného obhospodarovania ....
Takže nie kvôli tomu, aby niekto niečo, čo patrí vlastníkovi, len tak rozdával.
Na druhej strane, si však aj treba uvedomiť, že spoločenstvo aj podniká. Keď už nie inak, tak na prenajatých pozemkoch nezistených vlastníkov. Tu by som nevidel problém v tom, aby spoločenstvo z príjmov plynúcich za podnikanie na pozemkoch nezistených vlastníkov poskytovalo dary.
Ale, ktorá časť z hospodárenia spoločenstva pochádza z vlastníctva členov a tá by sa mala deliť podľa vlastníckych podielov a ktorá z je z nájmu (očisteného o náklady na jeho dosiahnutie)?

Tam, kde si to spoločenstvo dokáže rozdeliť, nevidím v poskytovaní darov problém, tam kde to nedokáže by som to považoval za krádež nielen vo vzťahu k menšine, ale ku všetkým členom (z výnimkou výboru). Česť členom, ktorí majú vôľu nesúhlasiť s predloženým návrhom uznesenia.
A preto dochádza k okradnutiu nielen menšiny, ale aj väčšiny.
V minulosti bol aj u nás predložený návrh na poskytnutie daru cirkvi. Riešili sme to tak, že na zhromaždení sa oznámilo, že navrhovateľ od jednotlivcov vyberá dary pre cirkev.
*****
Či už by bol dar daňovým nákladom alebo nie je, nič to na veci nemení. Samozrejme, že nehovorím o 2 percentách
z dane.
  • Vlado46
  • Vlado46-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Expert
  • Príspevkov: 124
  • Získaných poďakovaní 2
  • Karma: 0
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Rozdelenie zisku 14.03.2017 08:32 #4

Otázku som položila tak, ako bola schvaľovaná.
/Súhlasím s Vami. Mojim cieľom nie je rozoberať podvojné účtovníctvo/.

Ide o to, že tieto podiely vlastníme za účelom dosiahnutia nejakého efektu. V tomto prípade peňažného/ nehnuteľnosti máme v nájme Štátnych lesov/.
Ide o zisk spoločnosti, v tomto prípade PS.

V poriadku, ak sa zhromaždenie dohodne, že časť sa dá na nejaký dobročinný účel.Ale každý rok a všetky?
.
Prezrela som si zmluvu a aj stanovy.
Poprosím na zhromaždení o dva týždne kópie z účtovníctva. Podľa zákona mám na toto právo.Som zvedavá, či mi toto bude
umožnené, A za koľko rokov spätne môžem toto žiadať?
Peniaze boli dávané cirkevnému výboru z obce/ ako fyzická osoba/, ktorí je na 85% totožní s výborom PS. .
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Rozdelenie zisku 14.03.2017 09:29 #5

Ak tieto dary budú vyplatené členom výboru, viete daňový úrad presvedčiť, že sa nejedná o odmeny za výkon funkcie. Ak nie tak, tak sa jedná o príjem zo závislej činnosti.
  • Jaro
  • Jaro-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Začiatočník
  • Príspevkov: 37
  • Získaných poďakovaní 1
  • Karma: 3
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Rozdelenie zisku 14.03.2017 18:51 #7

Anička, už som ťa chcel trošku opraviť. Ale v ďalšom príspevku si to uviedla presnejšie. Nemáme právo na kópiu z účtovníctva (čo považujem za mierny podraz), ale iba na účtovné doklady.
  • Vlado46
  • Vlado46-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Expert
  • Príspevkov: 124
  • Získaných poďakovaní 2
  • Karma: 0
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Rozdelenie zisku 14.03.2017 12:52 #6

Na zhromaždení všetci prítomní odhlasujú všetko, čo im výbor dá odsúhlasiť.
Veď išlo o peniaze na ich kostol/ majetok cirkvi Rímsko kathol.l./.
Pritom nadávajú na výbor, že už dávno nevideli ani korunu , ani drevo.
Z tohto dôvodu minimálne 15% už podiely predalo miestnemu PD.
Nezisteného vlastníka máme iba jedného. Ešte pred dvoma rokmi som požiadala o súhlas na odkúpenie od SPF tieto podiely.
Výbor najskôr súhlasil, ale na zhromaždení mi bolo oznámené, že sme dvaja záujemcovia./druhí, člen výboru. /
Doteraz tento podiel je vo vlastníctve SPF
Keď sa predal prvý podiel, navrhla som, aby za peniaze z nájmu bol tento odkúpený s tým, že sa zmení vlastnícky podiel všetkých nás .Namiesto 1/106, bude podiel 1/105./ na základe dohody,.
Bol porušený zákon o predkupnom práve.Predaný tretej osobe, bez ponúknutia vlastníkom tak, ako to predpisoval zákon..
Ja som v čase predaja nebola vlastníkom
Teraz navrhnem to isté, v prípade podielu nezisteného vlastníka od SPF.

Výbor tohto PS nežiada od vlastníkov odmeny Robí to zadarmo.
Je to chváli hodné v dnešnej dobe.

Ak mi predložia účtovné doklady , z toho budem vedieť vyvodiť správny záver.z hospodárenia.Mám právo aj na Hos.plán?
Jedna vec je niečo povedať, druhá je to vidieť na doklade na vlastné oči.
Zatiaľ je všetko v rovine z podozrenia závažných porušovaní v neprospech vlastníkov PS

.
,
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Rozdelenie zisku 14.03.2017 21:09 #8

Podla platneho zakona o poz. spolocenstvach odkupit podiel neznameho vlastnika, teda podiel s ktorym fond naklada, nie je mozne. Fond moze, zdoraznujem moze, odpredat iba podiel ktory spravuje, to znamena podiel, ktorý je vo vlastníctve statu.
  • šimon
  • šimon-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Nováčik
  • Príspevkov: 5
  • Získaných poďakovaní 1
  • Karma: 0
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Rozdelenie zisku 14.03.2017 21:32 #9

Zas som to prestrelila? Podiel je vo vlastníctve SR. Moja vzdialená príbuzná zomrela bez dedičov a bez zanechania závetu.
Ďakujem za uvedenie na správnu mieru.
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci
Moderátori: ekart

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora