Každý turistický chodník má tri časti, ktoré sa dajú prezentovať pre využívanie obnoviteľných zdrojov energie /OZE/. V dolnej časti je predmetom je využívanie vodnej energie, stredná časť na slnečnú a horná na veternú energiu.
Ekologický náučný chodník – (ENCH) vybudujeme na už vybudovaných turistických chodníkoch alebo chodníkových trasách. Máme predstavu, vybudovať pri turistickom chodníku aj ekologicky náučný chodník s praktickou ukážkou možnosti realizácie a využívania OZE: voda, slnko a vietor . Pri jednotlivých zdrojoch a návrhoch akceptovať jednotlivé zákonné ustanovenia a vyhlášky. Ako prvé predložíme predbežný návrh Ochrane prírody, ktorá sa vyjadrí k zámeru.V ktorom oboznámime zainteresované orgány čo všetko uvažujeme pri turistickom chodníku vybudovať.Ak bude vyjadrenie, že napr.výška tubusu nemôže presahovať výšku stromov, naša snaha sa nedá v tom rozsahu realizovať, lebo využívanie turbulentných – odrazových vetrov dosahuje okolo 5% z celkového dutia vetrov. Alebo využívanie vody pre vodné koleso, turbínu, pre bez energetické čerpadlo – vodný trkač z povrchového zdroja koryta malého vodného toku. Rešpektujeme podmienky vodohospodárskeho orgánu vo vodoprávnom povolení pre množstvo odoberanej vody i protipovodňovú ochranu. Keď sa na základe pripomienok zainteresovaných (aj prevádzkovateľa turistického chodníka) rozhodneme ENCH realizovať, vykonáme podrobnú rekognoskáciu chodníka a jeho okolia. V jednotlivých bodoch trasy sa zameriame na výškopis -- podľa výškomera meriame nadmorské výšky a krajinotvorné prvky, mechanické porušenie krajiny, zosuvy, strže, rokliny, výmole, rúbaniská. Týmto spôsobom sa rozšíri aj ochrana krajiny na jednotlivé časti mikro povodia a navrhovanie ochrany, napr. pri suchých stržiach budovať kamenné nebeské nádrže, zalesňovanie skalných polo zarastených strží formou komínovej výsadby, kordónovej, typom garnisáže, alebo výsadby nazývaná kleyonáže. Záhlavie strží chránime proti cudzím povrchovým vodám. Pozornosť venujeme aj územiam s lavínovým nebezpečenstvom.
Na vstupnej časti, pri informácii a pokynoch o trase, vybudujeme informačné " stredisko" o ENCH. Tu bude podľa možnosti sústredená audiovizuálna technika, panelová prezentácia, technické pomôcky a modely, ktoré budú názorne dokumentovať využívanie OZE. Hlavným činiteľom je Slnko a jeho žiarenie, ktorého intenzita je závislá na zemepisnej šírke, výskyte oblačnosti a nadmorskej výške stanovišťa. Šírkový rozsah Slovenska je pomerne malý, menší než 2°z.š. intenzita slnečného žiarenia závisí na oblačnosti, pričom vo vyšších horských polohách je intenzívnejšie. Tu sa dajú vybudovať aj slnečné hodiny ktoré si každý návštevník vyskúša vlastným tieňom,Ďalším činiteľom pre využívanie OZE sú fyzickogeografické pomery stanovišťa. Členitý terén Slovenska podstatne ovplyvňuje jednotlivé klimatické prvky, preto sú u nás výrazné rozdiely v teplote vzduchu, oblačnosti a zrážkach v závislosti na nadmorskej výške. Pri návrhu zisťujeme dva rezultujúce faktory: faktory, ktoré sú ľudskou činnosťou neovplyvniteľné a faktory ľudskou činnosťou ovplyvniteľné .Medzi prvé faktory patrí : nadmorská výška, počet hodín výskytu slnečného svitu, výskyt oblačnosti, častosť výskytu dutia vetrov, dĺžka dráhy a smer vetrov výška snehovej pokrývky, výskyt počtu mrazivých, teplých , horúcich, tropických dní, častosť výskytu dažďov ich intenzitu a dobu trvania, výskyt hmiel a čas trvania, snehová pokrývka a pod. Do druhej skupiny patria: technické prevedenie výrobku napr. kolektorovej sústavy a správne osadenie na stanovišti; najmä orientácia na svetové strany, dĺžka tieňa, účinnosť, kvalita zdroja, jeho cena a návratnosť, optimálna výška tubusu a jeho priemer vrtule, osadenie vodného trkača, vodnej turbíny, vodné koleso s ohľadom na výdatnosť prietoku a pod.
Jednotlivé klimatické faktory mikroklímy, neovplyvniteľné ľudskou činnosťou aplikujeme pomocou modelov určitým pomerom mierky výšky ku dĺžke, ktoré môžu realizovať aj žiaci stredných škôl. Vizuálnu techniku použiť formou 3D riešenia, Záujemcom o využívanie konkrétneho zdroja na konkrétnom mieste, môžeme poskytnúť písomnú informáciu, a výstup z programového riešenia. Programové riešenie pre akýkoľvek OZE riešiť formou programu, aby bol využiteľný pre ktorékoľvek miesto podľa nadmorskej výšky na Slovensku.