Technicky vhodne navrhnúť vodoochranné zariadenie v lese je súčasťou jeho ekosystémovej služby. Spôsob ochrany má extrémne špecifické podmienky,hlavne z pohľadu vodného režimu pôdy a zrážok v každej forme výskytu. Požiadvky realizácie sú zamerané najmä:
1.efektivita- rýchlejšie a menej náročná fyzická práca,
2.ekologický prínos-zníženie extrémnych odtokov z jednotlivých lesných povodí a intenzívne využívanej ornej pôdy,
3.estetika a prístupnosť - prvok v krajinárskom dizajne,
4.minimalizácia poškodenia okolia.
Akákoľvek sanácia dnových nátrží, brehovej erózie /strž, bystrina/ je považovaná podľa ekologických environmentalistov za zásah do prirodzeného vývoja koryta. Minimalizácia či zastavenie splavenín v koryte toku alebo úprava strže sú interpretované ako neprípustné zásahy do prírody. Zabudli sme vychovať odborníkov—špecialistov na vedný odbor Hradenie bystrín a strží. Druhým nedostatkom je písanie a vypracovanie kvalitných projektov, ktoré vykonávajú, posudzujú aj schvaľujú tí istý ekologickí environmentalisti. Alebo im podobní, ktorí participujú ako zanietení ochrancovia prírody vo svojom voľnom čase pre zachovanie zdravého životného prostredia v skrytom podnikaní Demingov cyklus ochrany prírody.
Nie v prospech širokého spektra dotknutých súkromných a verejných záujmov ako preventívna ochrana ale jednostranne ,len v prospech zachovania a udržateľnosti prírody všetkých tam žijúcich ohrozených druhov rastlín aj živočíchov.
Písanie projektu je určitý zámer, popis vykonať niečo ako službu Lesu aj dočasné alebo trvalé zariadenie na ornej pôde.
Dôkazom jednostrannosti posudzovania vplyvu je napríklad návrh AJ ekoschém na orných pôdach, hospodárenie a striedanie plodín v IV. A V. stupni ochrany prírody. Vymyslené pásové striedanie plodín na svahoch je v rozpore s klimaticko—pôdnymi vlastnosťami regiónu. V súčasnosti vykonávaná ochrana proti "vodám z hôr" formou jama-kopec hliny-jama zjednodušene rozkopané vnútrolesné alebo prístupové cesty sú budované v rozpore s hydrologicko-hydraulickým zákonom.Nerešpektujeme ani zákony prírody ktoré neuznávajú naše umelo vytvorené hranice a výsledkom je popieranie mnohoročných skúseností osvedčených najmä v zahraničí, založené a vedecky zdôvodnené na storočných skúsenostiach v praktickom používaní. Pri budovaní vodoochranných opatrení na ohrozenom území v lese musíme poznať intercepciu zrážok—zadržanie zrážok vegetáciou Na množstvo zadržaných zrážok v korunách má veľký vplyv vek porastu a hustota korún stromov.
Množstvo uvoľneného pôdneho materiálu ktoré padajúce kvapky uvoľnia nazývame erozívny dážď, spôsobuje rozstrekovanie a rozrušovanie pôdnych častíc.
Pri nízkej infiltrácie vody do pôdy narastá intenzívne rozstrekovanie a vyšpľachovanie pôdnych častí zo zhutnenej málo priepustnej pôdy. Množstvo uvoľnenej pôdy závisí na energie kvapky, ktorú podporuje veľkosť ,objemová váha a konečná pádová rýchlosť. Nárazová sila vodnej kvapky pri dopade závisí aj na vlhkosti a odolnosti prírodného prostredia. Sú závislé najmä na intercepcie, vlastnostiach mikroklimatických, pôdnych, morfologických a štruktúre dažďa , ktorú tvorí : spektrum objemu dažďových kvapiek v jadre a rýchlosť pádu na povrch pôdy.
Aby sme technicky správne navrhli protierózne opatrenie /PEO/ musíme poznať zrážko-odtokové pomery na lokalite. To vyžaduje vypracovať podrobný projekt územia v určitej sústave všeobecných opatrení, ktoré rozdeľujeme na vsakovacie, odvádzacie, a kombinované. Vodoochranné opatrenia budujeme po vyhodnotení zrážko—odtokových pomerov veľkého povodia lesa a erózne uzavretých celkov ktoré vytvárajú stredné, menšie a mikropovodia na povrchový odtok z dažďa a topenia snehu.
Prestaňme písať, poukazovať, kritizovať kto má alebo nemá pravdu ochrane prírody a lesa. Ukážme, že vieme robiť užitočné veci v prospech lesa , ornej pôdy a pre zachovanie životného prostredia budúcim generáciám.