Prihlásiť
Vitajte, Hosť
Užívateľské meno: Heslo: Pamätať si ma
Vitajte na novom fóre!
Máte skúsenosti z lesníctva, s ktorými sa chcete podeliť?
Zaujímajú Vás názory ostatných? Zapojte sa do Fóra o lese!
Všetkých tu vítame a tešíme sa na Vaše príspevky!
Nové príspevky môžu v tejto kategórii pridávať a komentovať iba registrovaní.

TÉMA: oprávnenosť trestného oznámenia

oprávnenosť trestného oznámenia 24.12.2016 08:58 #1

Zdravím,
ja ako podielnik urbariátu ak prichítim zlodeja v lese, zvolám políciu, ktorá to zdokumentuje, môžem podať na zlodeja dreva aj trestné oznámenie ?
Alebo to len prináleži predsedovi urbariátu resp. výboru ?
Vďaka
  • 654
  • 654-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

oprávnenosť trestného oznámenia 25.12.2016 10:30 #2

Ale podľa zákona o lesoch sa jedná o priestupok (§ 63 ods.1. písm. o) ťaží stromy alebo kry, alebo stromy, kry alebo ich časti, vrátane dreva ležiaceho na zemi, odnáša alebo odváža)

no a priestupky sa prejednávajú na návrh na prejednanie priestupku.
  • Jaro
  • Jaro-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Začiatočník
  • Príspevkov: 37
  • Získaných poďakovaní 1
  • Karma: 3
Posledná úprava: 25.12.2016 10:41 od Jaro.
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

oprávnenosť trestného oznámenia 25.12.2016 16:48 #3

Tresne oznamenie možeš podať,ale predseda povie ,že v lese nič nechyba a zlodej je nevinny
  • 4555
  • 4555-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

oprávnenosť trestného oznámenia 27.12.2016 18:43 #5

Prečo predseda by mal povedať , že nezmizlo nič ? To u nás v najbližšej mimoriadnej schôdzi by bol odvolaný. Len som chcel vedieť , či pri príchode polície môžem dať ja podielník ihned TO, alebo čakať niekoľko dní na predsedu ?
V trestnom zákone sa po novelizácii sprísnili tresty za krádeže konkrétne dreva !
  • 654
  • 654-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

oprávnenosť trestného oznámenia 27.12.2016 12:19 #4

Prečo zmizla moja reakcia v ktorej nebolo nič proti kódexu je pre mňa záhadou.
  • Anonym
  • Anonym-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

oprávnenosť trestného oznámenia 30.12.2016 18:29 #6

Pán Jaro,

Ak mi niekto , koho prichytím, vyrúbe stromy na mojom pozemku, alebo na pozemku lesnom Poz. spoločenstva, tak to je iba priestupok?
A ja sa čudujem, keď som podala trestné oznámenie a polícia mi odpísala, že išlo iba o priestupok, ak nám niekto vyrúbal stromy na 1000m2 .
Ak si však ja, vyrúbem na TTP -extraviláne strom nad 40 cm v obvode v predpísanej výške, tak mi životné prostredie môže dať celkom mastnú pokutu.

Prajem všetkým príjemného Silvestra a všetko dobré v Novom roku 2017.

Anna
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

oprávnenosť trestného oznámenia 31.12.2016 07:58 #7

Z nepozornosti som príspevok napísal niekde inde, tak ešte raz:

Krádež je jedným z trestných činov proti majetku. Skutkovú podstatu trestného činu krádeže vymedzuje v 212 Trestného zákona č. 300/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).


"Kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a spôsobí tak malú škodu (t. j. škodu, ktorá prevyšuje sumu 266 €), potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Rovnako sa potrestá, kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a
písm. d) takou vecou je vec z úrody z pozemku, ktorý patrí do poľnohospodárskeho pôdneho fondu, alebo drevo z pozemku, ktorý patrí do lesného pôdneho fondu, alebo ryba z rybníka s intenzívnym chovom,"

Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že v prípade ak dôjde k prisvojeniu dreva z pozemku, ktorý patrí do lesného pôdneho fondu, tak výška spôsobenej škody nie je v prvom odseku rozhodujúca a polícia by mala konať v súlade s TZ.
Rovnako by polícia pri preverovaní skutočností mala zistiť, z akého pozemku bolo drevo docudzené, kto je vlastníkom a kto obhospodarovateľom pozemku.
Skutočnosť, že obhospodarovateľ nie je totožný s vlastníkom znamená asi toľko, že obhospodarovateľ vystupuje ako zodpovedný v súlade so zákonom o lesoch, no vlastníkovi jeho právo nakladať s majetkom nesmie byť upreté (patrí mu drevo i zisk z pozemku). Rozsah oprávnení pre obhospodarovateľa by mal byť upravený v splnomocnení, príp. v zmluve o nájme. Ak je vlastníkov pozemku viac, tak obhospodarovateľa musí určiť viac ako 50% vlastníkov pozemku a zároveň musí byť sumár ich výmer pozemkov v poraste viac ako 50%. Ostaným, ktorých je menej ako 50%, musí byť v prípade ťažby alebo inej činnosti súvisiacej s ich majetkom vyplatený zisk náležiaci ich vlastníckemu pomeru - toto právo im za žiadných okolností nesmie byť upreté.
  • AT
  • AT-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

oprávnenosť trestného oznámenia 31.12.2016 10:33 #8

A jeho právnik bude namietať, že páchateľa nie je možne potrestať podľa Trestného zákona, pretože nebol za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý (písm.f) 2. ods. § 212).

Inak trestné oznámenie sa podáva prokurátorovi alebo policajtovi podľa trestného poriadku, ktorý im dáva možnosť zastaviť trestné stíhanie :
a) odovzdať príslušnému orgánu na prejednanie priestupku alebo iného správneho deliktu,
b) odovzdať inému orgánu na disciplinárne konanie,
d) odmietnuť.
  • Jaro
  • Jaro-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Začiatočník
  • Príspevkov: 37
  • Získaných poďakovaní 1
  • Karma: 3
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

oprávnenosť trestného oznámenia 01.01.2017 16:23 #9

Orgán činný v trestnom konaní je povinný postupovať v zmysle Trestného zákona a Trestného poriadku! To, čo píšete o pism. f) je samostatná skutková podstata trestného činu a nesúvisí s krádežou úrody z pozemku ... jednotlivé písmená par. 212 TZ je potrebné chápať samostatne a spolu nesúvisia! Ak raz rubal bez súhlasu, tak je zlodej a teda zodpoveda sa podľa Trestnehonzakona!
  • AT
  • AT-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci
Moderátori: ekart

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora